„Jsme skutečně výbornou partou, je mezi námi hodně veselo,“ vysvětluje důvod starosta sboru Miloslav Peták.

Jeho slova potvrzuje skutečnost, že se k mužům svatého Floriána stále hlásí dost mladé generace. Dokonce se našel patnáctiletý kluk, který je ochoten za kamarády z vesnice dojíždět z nedalekého Veselí nad Lužnicí.

Zatímco parta veteránů hlavně schůzuje a pomáhá obci s údržbou zeleně, mladí soutěží, a proto i pravidelně trénují hasičský útok.

Jejich tátové vezmou raději do ruky sekačky a s písničkou Ta zlukovská náves, pěkně zelená se pustí do zušlechťování místní zeleně. Cizí jim nejsou ani košťata. Jakmile místní obyvatelé zjistí, že už jim nekřoupe štěrk pod botami, je jasné, že úklid po zimě mají hasiči již za sebou.

S obcí tak hrají výměnný obchod. „Za to nám obec financuje nákup stejnokrojů a potřebných věcí na vybavení zásahové jednotky,“ upřesnil pravidla Peták.

Se zásahovou jednotkou však mají potíž. Zaměstnání ve Zlukově není, a tak nezbývá než za ním dojíždět. Pak ale ve vesnici nezůstane potřebný počet hasičů, kteří by byli schopni se sejít a do patnácti minut dorazit k požáru. Jako při zatím posledním požáru: soběslavští hasiči byli na místě dřív než ti zlukovští.

„Pak jen dostaneme vynadáno, že jsme to nestihli. Proto nyní řešíme zrušení jednotky a její převedení pod Veselí,“ uvedl starosta.

Přesto mají za sebou několik zdařilých zásahů. Tak například za velkého mrazu v roce 1957 likvidovali plameny, které se pustily do vepřína.

Zemědělcům pomáhali i o tři desítky let později. To když v roce 1984 hořela místní zemědělská usedlost. A hned za rok likvidovali požár, který způsobil kámen v mlátičce.

Větší požár vzplál ve vesnici v březnu 2007. Příčinou byla nedbalost při pálení větví, obětí dřevěná kolna.

Velkým pokladem sboru je pamětní kniha, která zachytila počátky jeho vzniku. To se psal rok 1906 a na bílém listu knihy se objevil první zápis.
Převážná část kroniky popisuje veřejné cvičební hodiny, které hasičský sbor pořádal k výjimečným událostem a divadelní představení, která hasiči nastudovali sami nebo za pomoci členů místního ochotnického divadelního spolku Jakub Vojta Slukov.

Skrývá v sobě i fotografii první členky sboru, která se k hasičům dala v roce 1928. Současníci na ni dnes hledí asi s mírným zábleskem závisti, protože takové štěstí jako jejich předci nemají. Ženy ze Zlukova stojí raději mimo „velkou partu chlapů.“

Poslední zápis v pamětní knize pochází z 22. května roku 1938. Od té doby její stránky mlčí.

Naštěstí pro občany se ale neodmlčel elán hasičů a dál chtějí stát u každé taškařice pro dospělé i děti. Je jich na to dost, celkem osmačtyřicet.
Rozkazy jim bude stejně jako u požáru rozdávat velitel Ivan Vichra, starosta Miloslav Peták rachle vše zúřaduje a zorganizuje a na správnost dohlédne nestor sboru, jemuž je už 85 let.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE