Jako velitel se své role zhostil František Včelák, stříkač byl František Uhlíř a lezec Josef Cabal. Bylo však nutné projednat i finanční podporu. Spolu se žádostí byla odeslána Sboru jeho veličenstva císaři a králi 23. listopadu 1908, kdy byla později i přijata a také schválena.

Od hašení po soutěž

„Chlapy už máme, ale co zbrojnici?" ptali se tamější obyvatelé. Do tří let už bylo všechno jinak, nová zbrojnice stála a ještě se pyšnila místem ve středu obce. Že si na její stavbě dali záležet, svědčí to, že na svém místě stojí a i funguje dodnes.

Hasičský sbor byl jako všude prvotně založen za účelem hašení požárů a likvidace živelných pohrom jak v obci, tak i v okolí. Když se však po Stoklasné Lhotě začalo tradovat, že je vyhlášena hasičská soutěž, neváhali ani minutu: „Jdeme do toho," zvolali odhodlaní hasiči.
Od té doby se již hasiči pravidelně účastnili okrskových soutěží, ve kterých se jim dařilo. Dokladem tvrzení jsou roky 1955 – 1956, kdy se úspěšně probojovali do krajské soutěže a umístili se mezi deseti nejlepšími soupeři. To vše bylo patřičně zhodnoceno i odměnou ve formě zbrusu nové motorové stříkačky S8.

Nový přírůstek v garáži dlouho nezahálel a již velmi brzy mohl ukázat, co zvládne. Premiérou byl požár rodinného domu ve Vrážné v roce 1956. Do konce osmdesátých let se však hasičský sbor postavil hned několika dalším požárům v obci. Od let devadesátých let až do roku 2011 se ve Stoklasné Lhotě pravidelně konala okrsková soutěž. „Zkušenosti a posty se v soutěžním družstvu předávaly a dodnes stále i předávají z generace na generaci. To není jen tak," prohlásila odhodlaně Hana Přívozníková, jedna z členek Dobrovolného hasičského sboru ve Stoklasné Lhotě.

Oslava

V současné době je ve Lhotě 28 aktivních členů, kteří jsou oprávněni pomáhat profesionálním hasičům při požáru. „Škoda jen, že se více prosazuje mužské soutěžní družstvo. Ale samozřejmě chápu proč," dodala s nadsázkou Hana Přívozníková. Právě toto družstvo se specializuje na provedení požárního útoku a disciplíny okrskových či okresních soutěží. Jeho hlavní prioritou je dobré umístění v Táborské hasičské lize, která hýří širokou konkurencí dobrovolných hasičských sborů.

Tuto ligu začalo družstvo pravidelně navštěvovat už od jejího vzniku, tedy od roku 2006. Nejlepší dosažený výsledek na tři úzké hadice typu B, se zdejšímu týmu povedlo dosáhnout letos při soutěži ve Strmilově, a to s časem 17,32 sekundy.
Jako svojí největší pýchy si dobrovolný hasičský sbor ze Stoklasné Lhoty váží umístění v soutěži O pohár SHD Tábor, kde s jasnou převahou obsadili první místo. Jak o sobě prohlásili, „teď na pět let vyhráli táborské náměstí," na němž se soutěžilo.

Plány do budoucna

Dobrovolný hasičský sbor ve Stoklasné Lhotě se také výrazně podílí na chodu obce a pomáhá i organizovat spolu s obyvateli akce, které mezi občany vnášejí trochu kultury. Pozitivně jsou místními vnímány oslava svátku žen, loučení s létem, dětský den, drakiáda nebo příchod čertů. A protože se již pomalu blíží Vánoce, chystají se také na společné zpívání u stromečku na návsi, u něhož se sejde celá vesnice a sbor dětí pod vedením místní učitelky zpívá vánoční koledy. „Na to se každoročně opravdu moc těším. Už aby to bylo. Vánoční atmosféru u stromečku mám ráda, hlavně, když se všichni sejdeme," těší se opět po roce Hana Přívozníková a jak dodala, součástí celé akce jsou také staré zvyky, které si s chutí mohou všichni přijít vyzkoušet.

Autor: Kamila Bílá