Už v roce založení se hasiči mohli pyšnit stříkačkou na vzduch. Ta spolehlivě fungovala v období první i druhé světové války.

„Škoda jen, že už se žádné původní hasičské vybavení nedochovalo,“ zalitovala členka ženského týmu Veronika Albrechtová.

Současní hasiči se naopak mohou pochlubit dva roky starým hasičským autem s kompletní výbavou.

„Na zásahy k ní patří i japonská stříkačka devatenáctka,“ upřesnil jednatel a kronikář hasičů v jedné osobě Ladislav Zadražil.

Na požární sport, který provozují celkem tři družstva, používají stříkačku PS12. Tu dostatečně provětrali při požáru místní bytovky před dvěma lety.

omáhali i při požáru teletníku v nedalekém Poříně. Ve dvě ráno museli nejdříve zachránit telata a následně pomáhali s dopravou vody k hašení.

Chtějí hasičárnu

K úplné spokojenosti jim chybí hlavně nová hasičárna. „Už roky nám ji obec slibuje a stále se nic neděje,“ postěžoval si Zadražil. Do té současné, kde parkují své zánovní Iveco, se už nic jiného nevejde. O nějaké klubovně si mohou nechat jen zdát.

A kde se mohou pokochat poháry či diplomy ze soutěží? „Diplomy mám doma v kufříku a poháry si našly své místo v místní hospodě,“ stěžuje si na neexistující zázemí kronikář.

Své o tom ví i starosta obce Pavel Rothbauer. „Bohužel stávající schráň, kde se kolem zaparkovaného auta nedá ani projít, rozšířit nelze. Zbrojnice by se musela postavit nová a na jiném místě, což by znamenalo nový územní plán,“ nastínil problém starosta.

Obec hasičům výstroj i výzbroj pořizuje sama. Nedává jim peníze, ale vybavení na požární sport i k běžnému zásahu rovnou nakoupí.

Lufťáci u sboru

Rothbauer zapálení pro věc hasičů chválí. Dokonce jím nakazili i “lufťáky“.

„Chalupářky omladily naše družstvo žen. Dokonce se jedná o matku s dcerou. A nejsou jediné. Takové rodinné dvojice tam máme další dvě,“ zmínil jednatel.

I mužům se čerstvé posily z řad chalupářů hodí.

„Oba muži už nemají věk na soutěžení, ale zato umí vzít za práci,“ ocenil pomoc Zadražil.

A že práce mají nad hlavu. Pomocí brigád se snaží nenechat vyschnout hasičskou pokladnu. Organizují sběr železného šrotu. Pro zemědělské družstvo zase sbírají kámen na polích. Na podzim pro změnu vydělávají v bramborárně. Ženy přebírají u pásu a nosí pytle brambor. A podle slov jednatele není nejmenší problém brigády obsadit. Dokonce je větší nabídka pracovní síly než poptávka po brigádnících.

To samé se nedá říci o zájmu hlavně z mužské strany o tréninky na soutěž. Ale samotnou soutěž si už ujít nenechají. I když mnohdy dosahují horších výsledků než jejich ženské protějšky.

Z části je to menší konkurencí v ženských týmech. Ale jak dodává Zadražil, ženy více času věnují tréninkům a následně vše zúročí v souboji s ostatními.
Příkladem je loňská soutěž ve Veselí nad Lužnicí. Po jejím skončení se radovali všichni. Ženy stály na stupínku nejvyšším a jedno mužské družstvo jen o stupínek níže.

V poslední době se hasiči snaží dát dohromady i tým mladších žáků, kterých je ve věku mezi šesti až jedenácti lety dost.

Hlavně pro děti pořádá sbor nesoutěžní akce. „Za pár dnů, na začátek února, už máme pro ně přichystaný dětský karneval. Na něj nám obec pronajala sál zdarma a podařilo se nám oslovit i nějaké sponzory,“ pochlubil se nejbližší vyhlášenou akcí Zadražil.

Akce pro děti běží po celý rok. Nechybí lampionový průvod s ohňostrojem pořádaný 8. května, ani velké oslavy dětského dne. Do Dolních Hořic zavítal kolotoč i střelnice. Jindy hasiči zařídili ukázku vojenské techniky, skupinu Maxim Turbulenc nebo dokonce návštěvu velbloudů.

Během roku dojde na výlov rybníka, pečení prasete i stavění májky. Nebýt místních hasičů, kultura by v obci dostala na frak.

Na rozdíl od sborů v jiných obcích se v Dolních Hořicích nepodařilo udržet tradici hasičského plesu.

„Už je to snad pět let, co se u nás konal naposledy. Kvůli nízké návštěvnosti místních jsme ho museli zrušit,“ posteskl si Zadražil.

Loni se pustili do vlastních závodů. Pozvali družstva s okolních obcí a uspořádali „sranda mač“. Podle příznivé odezvy se přítomným závody líbily.

V současné době má sbor 46 činných členů a 19 čestných. Starostou sboru je Vlastimil Sváček a velitelem Vladimír Saidl. Podle mínění jednatele by bez nich nebyl sbor hasičů tam, kde je.