VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanislav Rožboud trénuje fotbalovou mládež v hlavním městě Kanady

České Budějovice – Na svém kontě má 32 zápasů v nejvyšší soutěži, jako mladík vedl českou reprezentaci do osmnácti let jako kapitán na mistrovství Evropy. Nyní Stanislav Rožboud (31) opustil roli hráče a od léta pracuje jako fotbalový trenér. Ale už ne v českobudějovickém Dynamu, kde vychovával ty nejmenší, nýbrž v hlavním městě Kanady Ottawě.

11.1.2013
SDÍLEJ:

Stanislav RožboudFoto: Deník/ František Panec

Na severoamerickém kontinentu působí už od srpna. O vánočních svátcích se krátce objevil doma na jihu Čech a žádost o rozhovor tradičně vstřícný hráč a aktuálně trenér neodmítl.

Jaká je přesně vaše role v klubu v ottawském klubu Cumberland United?
Oficiálně jsem jedním z hlavních trenérů mládeže. Máme opravdu spoustu hráčů, ale celá řada z nich kromě fotbalu hraje zároveň přes zimu i hokej. Letos prvním rokem klub založil fotbalovou akademii. Udělali jsme nábor a přihlásit se mohl prakticky kdokoliv. Z přihlášených dětí jsme sestavili jednotlivé týmy.

Fotbalisty v jakém věku máte na starosti?
Od devíti do patnácti let. Kluky i holky.

Kolik dětí se v klubu připravuje?
Máme v klubu celkem tři tisíce hráčů. V každém ročníku funguje áčko a béčko, které jsou brány jako soutěžní týmy a poměřují se s ostatními kluby z Ottawy, ale třeba i z Montrealu nebo Toronta. Ostatní to mají jako zájmovou činnost a chodí trénovat dvakrát v týdnu. K tomu mají většinou o víkendu zápas. Podle toho, jak se dohodnou. Přirovnal bych to tady i u nás k Sokolu. Ti hrají vyloženě pro radost.

Vy pracujete v akademii?
Ano. Přímo zodpovídám za týmy kluků od dvanácti do patnácti let. Je to vždy po ročnících. S nimi absolvuji všechny tréninky i zápasy. K tomu jsem k dispozici i jakémukoliv jinému týmu. Denně jsem na hřišti čtyři hodiny.

V čem se liší práce s mládeží v Ottawě od té třeba v českobudějovickém Dynamu?
V Ottawě není zdaleka tolik kvalifikovaných trenérů, jako bylo v Dynamu. To tam hodně chybí a chtěli bychom to změnit. Za den většinou absolvuji tři tréninky. V tom je největší rozdíl, protože u nás má trenér jeden trénink denně. Málokdy je to jinak. V Kanadě mám prakticky s každou kategorií alespoň jeden trénink v týdnu.

Jste na podobnou práci dobře jazykově vybaven?
Úplně bez problémů to ještě není. Snažím se pořád zdokonalovat. Nepouštím se do žádných složitostí a mluvím spíše jednoduše. Lidé z mého okolí mi říkají, že se rychle lepším, tak to snad není tak hrozné. S fotbalovou terminologií na hřišti je to už úplně v pohodě. Spíše tápu při nějakých odbornějších věcech mimo fotbal.

Dynamo má pro svou mládež perfektní tréninkový areál na Složišti. Máte v Ottawě něco podobného?
Takové tréninkové středisko náš klub nevlastní. V Ottawě je obrovské tréninkové centrum, které patří městu. Jednotlivé kluby si ho pronajímají.

V Česku je fotbal sportem číslo jedna. V Kanadě ale asi spíše dominuje hokej. Jaká je popularita fotbalu za oceánem?
V Kanadě bude asi hokej vždycky sport číslo jedna. Co se týká mládeže, tak tam má možná teď fotbal větší základnu. Ale co se týká popularity, tak se to s hokejem srovnávat nedá.

S aktivním fotbalem jste v létě skončil. Chystáte se ještě někde naskočit?
Celý podzim jsem chodil hrát jenom takovou obdobu naší sálovky. Hraje se to na umělé trávě na třetinu hřiště. Zápasy se hrají jednou v týdnu ve středu, takže to máme jako Ligu mistrů. V soutěži je sedm týmů z Ottawy. Hrajeme mezi sebou a na závěr se uskuteční play off.

Klasický „velký" fotbal už hrát nebudete?
Cumberland hraje druhou nebo třetí nejvyšší soutěž v provincii Ontario. Bavili jsme se o tom, že bychom tam šli od jara hrát spolu s dalšími třemi mládežnickými trenéry a zkusili bychom postoupit do vyšší soutěže, což by zase zvedlo prestiž klubu.

Co váš mimofotbalový život v Kanadě?
Bydlím zatím u Pavla Čančury, který stál za mým odchodem do Ottawy a v celém klubu má mládež na starosti. Je to tak pro mě jednodušší. Pokud bych se rozhodl zůstat za oceánem na delší dobu, tak bych určitě chtěl, aby za mnou přiletěla přítelkyně a zařídili bychom si vlastní bydlení.

Třeba s jídlem je to v Kanadě podobné jako u nás?
Jídlo je tam určitě dražší než u nás, ale zase ne až tak markantně. Typicky česká jídla se v Kanadě sehnat prakticky nedají. V Ottawě kdysi bývala česká hospoda, ale už nefunguje. Abych narazil na omáčky nebo knedlíky, to se mi nestane. Hodně tam běží kuřecí maso, steaky,  hamburgery nebo třeba italská kuchyně. Člověk si tam vybere.

Co podnikáte ve volném čase?
Abych řekl pravdu, tak jsem od pondělka do neděla tak vytížený, že volného času už moc není. Občas zajdeme někam do restaurace. Hokej se ještě nezačal hrát, i když NHL se už brzy rozběhne a moc se na to těším. Zatím jsme ale koukali spíše jen na americký fotbal. Také jsem byl na kulturním představení   v hokejové aréně. Bylo tam dvacet tisíc lidí a pro mě to byl úžasný zážitek.

Po finanční stránce jste si polepšil oproti poslednímu angažmá v FC Táborsko?
Je to samozřejmě lepší, ale na druhou stranu jsem opravdu hodně daleko od domova. Když už jsem v takové dálce, tak chci, aby to mělo nějaký smysl.

Nezalitoval jste někdy v průběhu podzimu, že jste odešel?
Začátek byl těžký. Sice jsem věděl, do čeho jdu, ale změna to byla. Celý život jsem zatím jenom hrál fotbal a tohle byla najednou skutečně velká změna. Ale že bych litoval, to zase ne. Rozhodl jsem se pro tuto cestu. Snažím se dělat svou práci co nejlépe a nejlepší odměnou je, že jsou s moji prací spokojené děti, rodiče i ostatní trenéři. Pak má člověk pocit, že to celé má nějaký smysl.

Do kdy máte v Kanadě podepsanou smlouvu?
Do srpna letošního roku. To mi vyprší pracovní povolení. V průběhu jara budeme řešit, jestli se vůbec dá obnovit, nebo jaké jsou jiné možnosti.

Chtěl byste v zámoří zůstat i delší období?
Pokud bude oboustranná spokojenost, tak ano.  

Autor: Pavel Kortus

11.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 16 000 Kč

Operátoři telefonních panelů telefonní operátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 27.6.2018 v 10:00 v budově ÚP v Táboře 2.patro č. 302, nabízíme pozice telefonní operátor/ka, která obnáší aktivní telefonické kontaktování předem připravené databáze firem. Nejedná se o telefonický prodej nebo kontaktování domácností/občanů s nabídkou uzavírání smluv nebo prodeje produktů!!! pracovní doba 9:00 - 14:00, dobrá znalost českého jazyka, znalost PC, kontakt tel.. Pracoviště: Axxel investment s.r.o.., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: David Řípa, +420 737 050 000.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 600 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: práce ve výškách, dobrý zdravotní stav, Kontakt emailem, telefonicky.. Pracoviště: Acg-stavby s.r.o. - prac., Kosova, č.p. 2894, 390 02 Tábor 2. Informace: Evelina Ficajová, +420 776 000 093.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166,731 401 572.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policisté. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč, mzda max. 26290 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Podmínky pro přijetí: občan ČR, plnoletý, bezúhonný, v dobré psychické a fyzické kondici, musí projít přijímacím řízením - psychotesty, fyzické testy a lékařské testy. Po přijetí do služebního poměru nastupuje policista do školy, která trvá 1 rok /pravděpodobně Brno/. Zdarma ubytování, strava i doprava. ŘP min. skupiny "B"., Po úspěšném splnění služební zkoušky /po třech letech služby/ služební poměr na dobu neurčitou, jistota růstu služebního příjmu v závislosti na odsloužených letech, při nemoci čerpá policista plný služební příjem /s výjimkou prvních tří dnů/, má nárok na celou řadu dalších omluvených nepřítomností s plnou náhradou služebního příjmu, nárok na 30 dní dovolené ročně, nárok na příspěvek z FKSP 7.000,- Kč, placené přesčasy, placené služební pohotovosti, příplatek za službu ve svátek, umožnění vzdělávání při výkonu služby, po 15 letech služby nárok na 14 dní ozdravného pobytu v každém roce služby, kontakt telefonicky 7:00 - 15:30 nebo e-mailem. Pracoviště: Krajské ředitelství policie jihočeského kraje, tábor, Soběslavská, č.p. 2763, 390 02 Tábor 2. Informace: Štěpánka Tupá, +420 974 238 400.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroužkování čápů v Hluboké nad Vltavou.
16

OBRAZEM: Čapí mláďata už zdobí kroužky

Čtvrtý ročník traktoriády v Sedlečku u Soběslavi.
19

OBRAZEM: Traktory zaplnily parket v Sedlečku u Soběslavi

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Tučapy si připomněly slavného rodáka, dirigenta Karla Ančerla

Tučapy – Mimořádného dirigenta Karla Ančerla si v sobotu připomněli v Tučapech na Soběslavsku. U odhalení busty muže, který jediný z židovské rodiny přežil koncentrační tábor, byli nejen obyvatelé obce a jeho vnučka, ale třeba i velvyslankyně Kanady, kde Karel Ančerl také působil.

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

Český Krumlov/OBRAZEM/ - S velkým zájmem diváků se setkala novinka v programu Slavností pětilisté růže. A sice drezúra fríských koní, která tentokráte vystřídala rytířský turnaj.

V Kaplici končí ředitel i gympl

Kaplice - Studium na kaplické střední škole a učilišti pokračuje. Současný ředitel školy však ve funkci končí. Kraj hledá nového. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT