Už pozítří oslaví fotbal ve Stádlci své jubilejní osmdesáté narozeniny. Nestane se tak v plné svěžesti, zato však důstojně; s pýchou na svou tradici a s vírou v příznivější zítřky.

Trocha historie

Historie organizovaného fotbalu v obci se začala psát v roce 1932. Od té doby – s výjimkou válečného období – je Stádlec na fotbalové mapě Táborska zakreslen nepřetržitě. Rád o tom hovoří současný předseda oddílu Jiří Samec: „Na oslavách šedesáti let byli osobně i tři ze zakladatelů místního fotbalu, pánové Koukal, Hartman a Turek. Posledně jmenovaného jsme přivítali i při oslavách před deseti lety, dnes už ale také není mezi námi," říká Samec.

První hřiště pro fotbal spatřilo světlo světa na plácku před školou, ale pravé zázemí našel jinde. Stalo se tak poté, co tehdejším fotbalistům věnoval louku u potoka vynálezce František Křižík. Sokolu slouží dodnes a nikdo tomu hřišti neřekne jinak než Pod Hájky. Právě zde postupně místní nadšenci vybudovali zázemí pro hráče, diváky, ale i pořádání kulturních akcí. „Mrzí mne ale, že se za ta léta až dodnes nepodařilo dotáhnout do konce majetkový vztah v otázce pozemků pod kabinami," zmiňuje Jiří Samec letitého kostlivce ve skříni stádleckého fotbalu.

Co s týče sportovních výsledků, vystřídalo se Pod Hájky několik velmi dobrých mužstev, přesto se tam nikdy nenastěhovala krajská soutěž. Současný mužský tým Sokola brázdí spodní vody IV. Třídy. Stádlecký fotbal měl zastoupení i v mládežnických soutěžích, to už je dnes ale jen minulost. „Posledním žákům už je dneska třicet let," usměje se hořce Jiří Samec a dodává: „O oživení žákovského týmu jsme se pokusili před čtyřmi lety, ale nakonec to nedopadlo."

Oslavy jubilea

Když se před deseti lety chystal stádlecký fotbal obléct slavnostní šat, přišla jen týden předtím povodeň a poničila hřiště. O to větší pozornost by si mohly vysloužit letošní oslavy, obzvláště když nabídnou divákům i samotným hráčům Sokola velkolepý zážitek.

V sobotu od 16 hodin přivítají místní fotbalisté mimořádně vzácnou návštěvu – internacionály pražské Sparty v čele s Janem Bergerem, Františkem Strakou, Tomášem Skuhravým, Vratislavem Lokvencem, Michalem Horňákem a dalšími známými borci.

Jiří Samec věří, že se na tuto akci (opepřenou navíc doprovodným programem) bude dlouho vzpomínat. „Snad nám ty oslavy letos vyjdou a hráči i diváci dostanou dárek, o kterém se řadě místních fotbalových generací ani nesnilo," přeje si stádlecký oddílový předseda.

A na závěr povídání o stádlecké fotbalové tradici adresuje poselství do všech ostatních koutů fotbalové krajiny. „Vzkázal bych všem, co se točí kolem fotbalu na takových vesnicích jako je ta naše: Stojí to za to. Vždyť co v těch našich vesnicích je…? Tak ať fotbal žije!"