Na trávníku v Edenu se však nepředstaví současné reprezentační výběry, nýbrž finalisté mistrovství Evropy 1996, doplnění o další legendy obou zemí.

V repríze památného finále Eura 96 se v dresu českého týmu pochopitelně představí i český rekordman v počtu mezistátních utkání Karel Poborský. „Zda budu v sestavě, to nevím, nicméně v nominaci jsem," s úsměvem svou účast v chystaném utkání včera Deníku jižní Čechy potvrdil nynější předseda představenstva a generální manažer prvoligového Dynama Č. Budějovice. Jak řekl, o možnosti si finále zopakovat se mezi tehdejšími reprezentanty hovoří už delší dobu, až teď se ale podařilo dohodnout už konkrétní termín a další náležitosti.

„Samozřejmě, že jako jistě i i další kluci se na zápas moc těším. A taky se chci i pořádně připravit, protože jak všichni známe Němce, ti vezmou zápas rozhodně se vší vážností a přistoupí k němu zcela profesionálně," dal Poborský jasně najevo, že v utkání nepůjde o žádné legrácky, nýbrž o mezistátní zápas se vším všudy.

„Sice jsem letos chodil hrát i za starou gardu Dynama v lize hráčů nad pětatřicet let a teď v zimě hraji i hokej za Hlubokou v okrese, po Novém roce ale v tréninku budu muset rozhodně přidat," uzavřel Karel Poborský.

V českém týmu chybět nebudou ani další Jihočeši Jiří Němec a Jan Koller, v německém dresu se představí třeba Lothar Matthäus, Ulf Kirsten, Oliver Bierhoff a další známí hráči. Trenéry budou na české lavičce Dušan Uhrin starší a na německé straně Otto Rehhagel, Utkání se bude hrát 25. května.

Akce bude připomínkou finále ME 1996, ve kterém Němci v prodloužení zlatým gólem Bierhoffa zvítězili 2:1. „Podobné utkání jsme chtěli sehrát už k 15. výročí, ale bylo hrozně těžké najít termín. Povedlo se to až teď. Půjde v podstatě o oslavu dvacátého výročí, jelikož za rok bude evropský šampionát a to by to znovu zorganizovat nešlo," řekl pro ČTK na nedělní tiskové konferenci v Praze vicemistr Evropy 1996 Pavel Kuka, který akci spolupořádá.

Utkání bude i setkáním tří držitelů Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Vedle Nedvěda (vítěz z roku 2003) a Matthäuse (1990) účast totiž přislíbil i Josef Masopust, jenž tuto trofej získal v roce 1962. A měl by provést čestný výkop.

„Dnes jsem si s panem Masopustem volal a byl to hodně emotivní rozhovor. Byla pro mě velká čest s ním mluvit," řekl Lothar Matthäus. „Není v nejlepší zdravotní kondici, ale slíbil mi, že si to v květnu nenechá ujít a s námi na stadionu bude," dodal německý legendární fotbalista.

Pro obě strany nebude utkání exhibicí, ale normálním mezistátním zápasem pro reprezentanty nad 35 let. „Ani jedna strana si nepotrpí na exhibice, prostě si to rozdáme na férovku a uvidíme, kdo vyhraje," dodal Kuka.

Věří, že fanoušci využijí možnost znovu pohromadě vidět všechny nejlepší české hráče minulých let. „Je to možná poslední šance vidět Nedvěda, Poborského, Šmicera a další v normálním mezistátním utkání a to ještě proti legendám Německa," zdůraznil Kuka. „Všichni hráči včetně Pavla Nedvěda mi účast přislíbili," dodal.

Prodej vstupenek byl spuštěn v neděli v síti Ticketportal. Prodávají se za 490 a 390 korun. „Je to úžasná šance pro ženy sehnat na poslední chvíli ideální vánoční dárek pro své muže," řekl Kuka.

Akci bude pořádat sdružení Czech Team 96 složené z vicemistrů Evropy z roku 1996. Účelem sdružení je shromažďování finančních prostředků pro charitativní účely, především pak pro Nadaci fotbalových internacionálů, která se snaží materiálně podporovat bývalé reprezentanty.

Kdo by měl nastoupit

Česko: Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Vladimír Šmicer, Pavel Kuka, Miroslav Kadlec, Patrik Berger, Petr Kouba, Radek Bejbl, Luboš Kubík, Jan Koller, Ladislav Maier, Jan Suchopárek, Jiří Němec, Radoslav Látal, Michal Horňák.

Německo: Lothar Matthäus, Ulf Kirsten, Mario Basler, Andreas Brehme, Fredi Bobic, Markus Babbel, Michael Ballack, Bruno Labadia, Oliver Bierhoff, Thomas Hässler, Jens Nowotny, Jens Lehmann, Thomas Helmer, Karl-Heinz Riedle, Stefan Kuntz.