Ve Final Four postoupili v sobotním semifinále po bezgólovém zápase s Bohemians 1905 na penalty až do finále, ve kterém v neděli podlehli Hradci Králové 0:2.

Ve „Final Four" čtyř vítězů základních skupin po drtivém vítězství Hradce Králové nad Zlínem 5:0 si ve druhém semifinále diváci na podobnou gólovou smršť museli počkat až do závěrečného penaltového rozstřelu, v řádné hrací době totiž gól nepadl.

Přitom hráči obou mužstev si docela solidní možnosti připravili. První zahrozilo Dynamo, a to už ve 2. min., kdy Vaněk vystihl nepřesnou rozehrávku Pražanů, s jeho střelou si ale Švenger v bráně poradil. Po půlhodině hry si naběhl na Hanzlíkův dobrý centr Volešák, jehož hlavní zbraní ale hlavičkování není…

Ani Bohemka do půle nelenila: v 7. min. se Havel uvolnil přes Lengyela, gólman Křížek ale vyběhl včas a byl na místě i ke konci poločasu při hlavičce Novakoviče po Jindříškově rohu a také dvě minuty nato po nepříjemné ráně Jindříška zpoza vápna. „Budějovice zalezly a my museli tvořit, což je na tomto malém hřišti těžké," bědoval v rozhovoru pro klubovou TV Bohemka nový stoper klokanů Aleš Škerle, byť televizní sestřih jeho slova o nějakém budějovickém betonu zrovna nepotvrdil. „Byl to pro mě první zápas v roce, tak jsem si těch pětačtyřicet minut užil," tvrdil o půli Škerle.

Po přestávce měli Bohemians více ze hry, náznaky šancí, které měli mj. Cicman, Rada, Jarolím či Mosquera spolehlivého Křížka v bráně Dynama však příliš nevylekaly. „Byl to trošku opatrnější zápas a je škoda, že jsme šance ve druhém poločase nedotáhli do gólového efektu," litoval trenér Roman Pivarník.

Šance, a to nikterak malé, ale měli i Jihočeši. Hned v nástupu do druhého dějství se po Kalodově akci do šance dostával Benát, zkušený Šírl ho ale od míče odstavil. Pak Švengra ostrou střelou prověřil Švantner, možnost vystřelit prováhal v dobré pozici Kalod a vzápětí Benát trefil tyč – a těsně před koncem zákrok na Kaloda ve vápně zaváněl penaltou.

A právě penaltový rozstřel nakonec poslal fotbalisty Dynama do finále.

Jihočeši všech pět pokusů proměnili, zatímco Křížek už čtvrtý pokus Cicmanovi málem chytil a poté Šírlovu ránu nohama vykopl. „My víme, že Kříža dovede nějakou penaltu chytit, a když se jich kope pět, tak tu jednu chytil a jsme ve finále," usmíval se trenér Luboš Urban. „My máme velkou marodku, přijeli jsme se šestnácti hráči, z toho čtyřmi dorostenci, byť ti ale předvádí dobré výkony," uvedl a ocenil i debutanta Limu. „Nevypadá špatně, byl teď někde v Libanonu, tak teď honíme papíry," naznačil kouč Dynama, že o brazilského obránce by budějovický klub měl zájem.

„Když už jsme ve finále, tak se o prvenství v turnaji porveme," slíbil po vítězství nad Bohemians v televizním šotu trenér Dynama Luboš Urban.

Nedá se říct, že by hráči Dynama ve finále nebojovali, tahali v něm však za kratší konec. Z vítězství v turnaji se tak po zásluze stal Hradec Králové, který jak ve skupině, tak ve Final Four všechna svá utkání vyhrál. Naposled ve včerejším finále s Dynamem 2:0.

Hradečtí začali aktivně a už v 6. min. Vlkanova trefil břevno a v 19. min. Malinský po vydařené akci dal na 1:0. Ještě do přestávky po rohovém kopu za Hajduškova záda protlačil míč Vaněček podruhé.

Fotbalisté Dynama dokázali soupeře přitlačit až ve druhé části druhého dějství, jenže výsledkem jejich úsilí byla jen v 68. min. Linhartova hlavička do tyče a o osm minut později Hanzlíkova rána do břevna. Gól Dynamo nedalo. V závěru trefil tyč i hradecký Malinský, na skóre už se nic nezměnilo.

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen útočník dynama Michal Škoda.

Bohemians 1905 – Dynamo ČB 0:0

Penalty 4:5 (Mikuš, Rada, Jarolím, Cicman – Benát, Hanzlík, Kalod, Škoda, Kladrubský, neproměnil Šírl). ŽK: Rada – Vaněk, Švantner. Diváci: 200. Rozhodčí: Pechanec – Zeman, Blažej.

Bohemians: Švenger – Bartek, Novakovič, Škerle, Kalina – Jindřišek, Nerad – Moravec, Havel, Bratanovič – Lietava, II. poločas: Švenger – Pauschek, Novakovič, Reintam, Šírl – Cicman, J. Rada, Hubínek, Mosquera – M. Jarolím – Mikuš.

Dynamo: Křížek – Lima, Lengyel (69. Novák), Jarabica, Hanzlík – Kladrubský – Linhart (62. Řezáč), Volešák (59. Švantner), Benát, Vaněk – Škoda.

Hradec Králové – Dynamo ČB 2:0 (2:0)

Branky: 18. Malinský, 41. Vaněček. ŽK: Petrus, Malinský – Řezáč. Diváci: 100. Rozhodčí: Kocourek.

Hradec: Kuciak – Kraják, Rolko, Plašil, Zelený – Malinský, Zorvan, Černý, Vlkanova – Petrus – Vaněček.

Dynamo ČB: Hajdušek – Lima (55. Havel), P. Novák, Jarabica, Hanzlík – Řezáč (46. Linhart), Švantner, Kladrubský (46. Benát), Volešák (72. Vaněk), Michal Škoda – Kalod.

Ostatní zápasy

Semifinále: Hradec Král. – Zlín 5:0 (5:0), 14. a 41. Dvořák, 11. Štípek, 31. Čermák, 40. Mareš.

O 3. místo: Bohemians 1905 – Zlín 2:3 (1:2), 41. Havel, 74. Mikuš – 42. Blanař, 43. Kraut, 69. Železník.

O 5. místo: Dukla Praha – Táborsko 2:1 (1:1) – Branky: 38. Berger, 88. Kluk – 18. Traore. ŽK: Džafič. Rozhodčí Orel – Jiřík, Arnošt. Diváci: 100. Dukla Praha: Chudý – Karavajev (72. Kluk), Polom, Jeřábek (46. Vorel), Hanousek Matěj (60. Preisler) – Hanousek Marek (60. Hlinka), Koval (46. Čajič), Považanec (60. Tetour) – Děrgačev (60. Juroška), Mareš (72. Reiter), Berger (60. Vopat). Táborsko: Toman – Sladký (46. Smetana), Hric (46. Teplý), Cíferský, Tusjak (46. J. Rabiňák) – Džafič, Javorek (46. Ciku), Traore (46. Nešický), Šiml, Surynek (46. Musiol) – Strnad (46. Dočekal).