Kdo vyhraje, určitě postoupí. V případě, že třetí Hradec Králové bodově klopýtne v Pardubicích, se ale mohou do první ligy probojovat dokonce oba jihočeské kluby. Taková byla předzápasová matematika. Jak s ní průběh sledovaného fotbalového odpoledne vv Sezimova Ústí zahýbal? Pojďme s webem Deníku po stopách celého šlágru.

16.00. Soukeník je přiipraven na nesmiřitelnou jihočeskou bitvu po všech stránkách. Hned na první pohled zaujme celá armáda pořadatelů ve vestách, která je připravena obstarat maximálně klidný průběh střetnutí. Část čeká u sektoru vyhrazeného hostům na příjezd českobudějovických fans. U plochy vyrostly provizorní zátarasy, nachystány už jsou i prodejci občerstvení. Aby také ne, očekává se pořádný divácký nápor. Do oběhu šlo 4300 vstupenek, ženy a děti mají vstup zdarma… Stadionek v malebném přírodním prostředí bude bezesporu praskat ve švech.

16.07. Do areálu vjel vůz se čtveřicí rozhodčích. Role hlavního arbitra byla svěřena Liboru Kovaříkovi, Jihočechovi, který ovšem v současnosti působí v Praze.

16.13. Pokladny u vstupu na stadion budou otevřeny až v 16.45 hodin, přesto už před nimi přešlapuje početný zástup fotbalových fanoušků. Další důkaz toho, jak sledovanou akcí podvečerní postupová bitva bude.

16.28. Oproti původním předpokladům už vpluly do areálu první stovky diváků. Do zahájení střetnutí v současnosti chybí celých devadesát minut…! Jen těsně předtím se přišli seznámit s plochou někteří domácí fotbalisté. S každou minutou bude nyní napětí vzrůstat.

16.33. Na trávníku už se procházejí také českobudějovičtí vousáči. Hráči Dynama se v závěru sezony neholili. Bude jim tento rituál ku prospěchu, nebo zůstanou na štítě domácích bojovníků? Tajenku začnou aktéři střetnutí luštit už za hodinu a čtvrt. Stadion se ovšem už teď neustále plní diváky.

16.49. V sektoru hostujících příznivců už visí na plotě první černobílé vlajky. Fandové Dynama už nyní testují své hlasivky. Z plochy vyskočily trysky a trávník je zkrápen vodou, aby byl ve stavu, jaký mají fotbalisté nejraději.

17.04. Příjezdová cesta od Sezimova Ústí už v současnsoti připomíná někdejší prvomájové průvody. Kolony aut, davy lidí. Situace víceméně očekávaná, přesto budou mít přítomní policisté i pořadatelé opravdu hodně práce, aby ji v rámci možností zvládli.

17.11 - Svou práci na atmosféře zápasu začali prvním pokřikem "Táborsko" i fandové domácího FC MAS. Oba fanouškovské kotle jsou proti sobě a dobře na sebe vidí. Parkovací místa kolem stadionu už jsou obsazena, louka u jezu pro parkování zpřístupněna nebyla.

17.20. O své předzápasové napětí se podělili někteří fanoušci, kteří zavítali na Soukeník z Českých Budějovic, aby podpořili své Dynamo.

Fotbalové dění okolo postupu Dynama České Budějovice jako letitý fanoušek, sleduje Aleš Trdla z Českých Budějovic. „Jsem na zápas s Táborskem opravdu moc zvědavý. Myslím, že by si i Táborsko 1. ligu, aspoň na chvíli, rozhodně zasloužilo. Škoda, že patrně nemohou být oba naše jihočeská mužstva v nejvyšší soutěži. Bylo by to moc pěkné," říká. Připouští ale, že postup obou týmů by s sebou nesl i několik otazníků. „Nevím, jestli náš kraj má na to, aby se tu uživila dvě prvoligová mužstva. Nakonec Táborsko nemá odpovídající stadion. Když vidím třeba severní Čechy, kolik mužstev mají v 1. lize, je mi líto, že to nemůže být i u nás na jihu," uvedl před zápasem Aleš Trdla.

Někteří fanoušci s účastí na zápase počítali najisto. „Chodím na Dynamo už 40 let. S kamarády jsme chodili fandit i do kotle, každý zápas," říká Milan Ždych z Českých Budějovic. K očekávanému zápasu dodal, že Dynamo čeká těžký zápas, protože mezi kluby panuje v poslední době velká řevnivost. „Výsledek se neodvažuji tipovat. Hlavně abychom udělali alespoň bod, aby mělo Dynamo jistotu návratu do 1. ligy," dodal Milan Ždych.

Optimismem nešetří hodinu před zápasem ani další fanoušek, čtyřicetiletý Marek Svoboda, který přijel do Sezimova Ústí z Českých Budějovic. „Na Dynamo chodím už patnáct let, držím mu palce, ale pevně věřím, že nás Pardubice nenechají trápit a dneska se budou z púostupu radovat oba jihočeské týmy."

17.24. Zatímco českobudějovický celek už nějakou dobu podstupuje svou rutinní rozcvičku, mužstvo Táborska přišlo z kabiny na plochu až nyní. A uvítal ho bouřlivý potlesk.

17.32. Osmadvacet minut před výkopem je na Soukeníku doslova nabito. "To by mne zajímalo, kam se ty další lidi, co jsou na cestě, ještě vejdou," glosoval suaitaci na stadionu Petr Pokorný, jeden z fanoušků Táborska. Na zápas pochopitelně dorazil v dresu domácího týmu a s modro-bílou šálou na ramenou. Jedný poloprázdný kus hlediště je v uzavřeném sektoru fanoušků Dynama.

17.36. A je to tady… Lístky jsou vyprodané! Parta malých fotbalistů z Tučap, která na sledovaný zápas dorazila, ale v hledišti chybět nebude. Fandit pochopitelně hodlají Táborsku. "Věřím, že vyhrajeme, ale nechci tipovat, kolik," říká Teodorus Petrů.

17.56. Kotle obou týmů se předhánějí ve skandování. A právě v tuto chvíli už oba celky za potlesku našlapaného stadionu přicházejí na hřiště. Domácí soubor vyrukoval na plochu v tradičních modro-bílých dresech, hosté museli vzít tentokrát zavděk méně tradiční žluto-černou kombinací. Ještě pár vteřin - a bitva začne!

18.04. Po velmi opatrném začátku přišel první zdrcující úder domácímu sbevědomí. Na velkém vápně dostal od bránícího týmu luxusní prostor Machovec a zamířil přesně. Běží k bouřícímu kotli Dynama. Českobudějovičtí vedou už po čtyřech minutách hry 1:0.

18.10. Českobudjěovičtí řádí na Soukeníku jako černá ruka! S nebezpečnou střelou zpoza vápna si ještě výtečný gólman Toma poradil, ale po následném rohovém kopu si vzal opět slovo hrdina úvodních minut Machovec. Po jeho přesné hlavičce vede Dynamo 2:0. Polonazí fanoušci hostujícího týmu jsou v sedmém nebi. Aby také ne…

18.16 - Blesk z čistého nebe číslo 3! Dvojice domácích zadáků nespacifikovala jediného útočníka Dynama a zpětnou přihrávku uklidil k pravé tyči Tomovy svatyně Benát - 0:3. Domácí fandové hrubě spílají rozhodčímu, hostující sektor znovu zahalil kouř z pyrotechniky.

18.21 - V sektoru před hostující lavičkou bouřlivě prožívá zápas známý odchovanec táborského fotbalu, v současnost sportovní manažer českobudějovického klubu Martin Vozábal. Zatím může být navýsost spokojený.

18.24 - Kouč FC MAS Petr Frňka sáhl logicky k prvnímu posílení ofenzívy. Ondřeje Šimla vystřídal srbský rychlík Miljan Vukadinovič. Zavelí tento mladík do útoku?

18.28. První záblesk před Křížkovou brankou po necelé půlhodině hry. Přízemní dělovka domácího špílmachra Šimáka z trestného kopu ale hostujícího gólmana jen vystrašila. Domácí příznivci na tribinuách měli ale snad poprvé důvod k potlesku. Pro další minuty tento moment přece jen naladil domácí družinu do ofenzívy.

18.38. Táborsko v poledních minutách tráví svůj čas téměř výhradně na soupeřově polovině, výraznější ohrožení branky z toho ale nevytěžilo. A čas vyhrazený první půli kvapí. Do poločasového hvizdu chybí pět minut.

18.40 - Další vražedný výpad hostůzastavil napoprvé zákrok Tomy, napodruhé záchraná hlavička Ciferského na brankové čáře. S domácími mohlo být už opravdu hodně zle. Stadionem to jen zahučelo…

18.45. První poločas je u konce. Hráči i fandové Táborska si jeho průběh určitě představovali úplně jinak. Šokující úvod do zápasu, kdy během necelých sedmnácti třikrát inkasovali, budou v průběhu druhého poločase jen těžko napravovat. Hosté jsou naopak v naprosté pohodě. Hrají přesně to, co potřebují, vedou naprosto zaslouženě. měli i další vyloženou šanci, fotbalisté Táborska navzdory herní převaze z posledních dvaceti minut kontrovali jen přímým kopem Šimáka.

18.50. Spousta fanoušků během úvodního dějství žhavila své telefony a síťová připojení, aby sledovala souběžně hraný duel Hradce Králové v Pardubicích. Stav tamního střetnutí dává naději i zatím utrápeným domácím fotbalistům; v poločase východočeského derby branka nepadla, a právě nerozhodné skóre by posouvalo do vyšší soutěže oba jihočeské týmy. Všichni tři aktéři postupové bitvy před sebou ale ještě mají dlouhých pětačtyřicet minut.

Fanouškům dllužíme ještě sestavy obou týmů. Tady jsou:

Táborsko: Toma – Štrbák, Kotrba, Ciferský, Mráz – Džafič, Šiml (24. Vukadinovič), Šimák, Javorek, Presl – Strnad. Dynamo ČB: Křížek – Novák, Deli, Machovec, Lengyel – Klesa, Benát, Brunclík, Funda – Herzán, Kalod.

19.03. Druhý poločas začal. Změní se ještě zápas v drama, anebo si Dynamo svou livchotivou pozici bez potíží pohlídá?

19.07. fanouškovský tábor domácího týmu je vytvalý, ale žádná mimořádná odezva se zatím na hřišti nekoná. Naopak, Českobudějovičtí mohou zahrozit z velmi nebezpečného přímého kopu

19.09 - A zahrozili! Jaroslav Machovec obstřelil parádně zeď a potvrdil svou superfazonu. Coby levý obránce se v posledních čtyřech zápasech trefil už sedmkrát. Tady na Soukeníku dovršil hattrick a ve výsledkový obrat věří jen ten nejšílenější snílek z řad domácích příznivců. O pár desítek vteřin později navíc trefuje Benát tyč domácí branky.

19.13. Běží 55. minuta a na hrotu domácí sestavy to zkusí místo Strnada Musiol. Žluto-čermní jsou ale v neskutečné euforii. A hráči FC MAS? Ti už by možná nejraději viděli na světelné tabuli 90. minutu.

19.15. Střídají také hosté z krajského města. Radostná šichta skončila Herzánovi, na hřišti přepustil místo J. Hálovi.

19.19. V 60. minutě vyvolávají fandové Táborska jméno brankáře Michala Tomy, jenž zneškodnil další tutovku souepře. ten jim odpovídá máváním. Kouč FC MAS Petr Frňka připravil další střídání. Fanoušky Táborska nepřznivý výsledek mrzí, ale neuspává. Sympatické při takovém stavu.

19.20. Hlášení o počtu diváků bere dech a zaniká v bouřlivém potlesku. Na Soukeník si našlo cestu neuvěřitelných 7465 diváků! Když už nic jiného, tohle je obrovské vítězství místního klubu a odměna za skvělou sezonu ve druhé nejvyšší soutěži. A pozor, na východě Čech je zatím stav nadále nerozhodný. Jihočeši stále sovorně pošilhávají po elitní Synot lize.

Do hry v domácím týmu vklouzl Nešický místo Džafiče.

19.24. Tohle vůbec není hezké…! Ze sektoru hostujících fanoušků létají na plochu dýmovnice a hasiči pod jejich kotlem mají práci. Někteří diváci možná kvůli dýmu neviděli další výborný zákrok brankáře Táborska. Běží 69. minuta a domácí defenzíva je v troskách. V tuto chvíli postupovalo pět hráčů Dynama na tři obránce, nic z toho ale nevytěžili.

19.35. V 77. minutě přidává suverénní Dynamo další gól. Z bezprsotřední blízkosti zužitkoval další tutovku hostů Hanzlík - 0:5. Ze dstadionu začínají odcházet proudy diváků. Možná se chtějí vyhnout dopravnímu kolapsu, příliš košér to ale vůči hráčům týmu Táborska není.

19.39. V 82. minutě přibil další hřebík do zápasové rakve domácích Kalod a zvyšuje na 0:6. Diváci už odchází ve velkém, ti věrnější ale zůstávají, aby poděkovali hráčům za sezonu.

19.47. Lavička hostů je na nohou, skanduje, skáče… V tuto chvíli už jsou na ní všichni odění do postupových triček a slaví přímo na hřišti. Je dobojováno. SK Dynamo České Budějovice se po roce znovu může těšit na působení v první lize! Teď běží hráči oslavit postup přímo se svými fanoušky. Děkovačřky se ovšem dočkali i zklamaní domácí fotbalisté. Skandování jejich fans "Tak jsem třetí, no a co…" je výmluvné. Postup nakonec týmu FC MAS o jednu příčku unikl. Na konci zápasu předvedli lidé z kotle FC MAS malou pyroshow. Pořadatelé budou mít ještě práci u hostujcíího kotle, který ale na plochu předčasně nepronikl a slaví ve vymezeném prostoru. Ze stadionu Soukeník je to pro tuto sezonu všechno.