Fotbalový tým má v jižních Čechách téměř každá vesnice. O to větší je potom radost družstva, když se probojuje na turnaj s mezinárodní účastí a skvěle se umístí. Jako se to podařilo mladým nadějným fotbalistům z fotbalového klubu na Větrovech.

Větrovský tým se do turnaje Danube Chalenge Cup v Gerasdorfu na předměstí Vídně přihlásil jako jediný z České republiky. Nakonec ukořistil 5. místo. „Hráči hrají přibližně pět let, takže to pro ně byla zajímavá konfrontace se zahraničním fotbalem a způsobem hry. Byli tam jediným českým účastníkem ve své kategorii," řekl hlavní trenér větrovské mládeže Vít Sluka.

Přestože umístění na stupních vítězů fotbalistům o dvě místa uniklo, považují ho za veliký úspěch. Vždyť komu se v deseti letech podaří porazit rakouské, italské, maďarské a slovenské soupeře?

„Naši hráči prožívají skvělou sezonu. Už v zimě vyhráli prestižní Jihočeskou halovou zimní ligu v Třeboni. Největším úspěchem však bylo vítězství na domácím regionálním kole E.ON Junior Cupu, kde byli nejlepší ze šestnácti týmů," pochlubil se Vít Sluka.

Fotbalisté si tak zařídili postup do republikového finále, kde je čekají týmy jako Sparta, Slavia, Plzeň, nebo Baník Ostrava. Velké finále se bude hrát v září. „Před prázdninami čeká naše fotbalisty ještě mezinárodní turnaj v moravském Rajhradu. V minulém roce se zde obsadili 3. místo," uvedl za tým trenér.

Každý umí něco

Každé družstvo má svého šampiona, Větrovští ale jednoho či dva vypíchnout nedokážou. „Jsou parta, jeden umí to a druhý zas něco jiného. Samozřejmě jsou lepší a horší hráči, ale co je dnes, může být za půl roku jinak. Tvrdě na sobě pracují a je vidět, jak sportovně rostou. To je velmi důležité," zamýšlí se trenér.

Adam SmržJak dlouho už fotbal hraješ?
Fotbal hraju už šest let.

Kdo tě k němu přivedl?
To díky tátovi, protože on hraje fotbal taky.

Pamatuješ si, kdo byl na turnaji v Rakousku nejtěžším soupeřem?
Asi Maďaři, s těmi se hrálo obtížně.

A naopak, jakého protivníka jste zvládli nejsnadněji?
To asi tým Donau z Rakouska, ten jsme porazili 3:0 a dal jsem si jeden gól.

Co se ti na turnaji nejvíc líbilo?
Hlavně ta atmosféra. Navíc jsme měli pěkné bydlení v teple.

Kdyby se konal někde podobný turnaj, jel bys?
Ano, určitě bych jel.

U fotbalu na Větrovech nečekejte žádný nelidský dril ani stres. Vedení jde hlavně o příjemnou sportovní atmosféru. „Myslím si, že k nám děti chodí, protože tu máme takovou rodinnou atmosféru a každý hráč si v zápasu zahraje pravidelně bez ohledu na výkonnost. Přijmeme všechny zájemce a samozřejmě i holky," popisuje kouč výhody klubu, který trénuje a hraje na hřišti u Hýlačky.

Celkově se při trénincích u nejmenších zaměřují na rozvoj všestrannosti a pohybových dovedností, které jsou tím nejdůležitějším, co by měli mladí fotbalisté umět. „Když je zima, trénujeme po táborských tělocvičnách. Důležité je nevypadnout z tempa," popisuje trenér Sluka zápal malých sportovců. Na tréninky mohou chodit děti od čtyř až pěti let. To závisí na rodičích. Přihlásit se mohou v průběhu celého roku, stačí jen přijít na trénink, nebo kontaktovat sekretáře.

Vít Sluka oceňuje také ustálenost hráčů. „Děti se nemíchají, což považuji za důkaz skvělého kolektivu. Hrají jeden nebo dva zápasy týdně a tréninky mají v úterý a ve čtvrtek od pěti do půl sedmé odpoledne. V pondělí se navíc konají individuální hodinové tréninky pod vedením chlapů z mužského týmu. Provázanost mezi nejmenšími fotbalisty a hráči mužů podle mě utužuje skvělé vztahy napříč celým klubem," konstatoval s úsměvem hlavní trenér Vít Sluka. O chod týmu se stará ještě jeho vedoucí Jitka Drhovská a fyzickou kondici hráčů mají na starost trenéři Petr Vaněk, Jan Matoušek a Valja Žukov.

Autor: Veronika Gigalová