VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dibitanzl: Pískat ligu na Slovensku nebylo nic moc

České Budějovice – Při zápase Dynama se Žilinou v rakouském Vorderweissenbachu jsme si na tribuně povídali s Františkem Dibitanzlem z Vyššího Brodu, jenž v 80. letech patřil mezi nejlepší fotbalové rozhodčí tehdejšího Československa.

28.6.2012
SDÍLEJ:

S Františkem Dibitanzlem jsme si povídali při zápase Dynama se Žilinou v rakouském Vorderweissenbachu.Foto: SK Dynamo/ Aleš Strouha

Deset let jste pískal první ligu, jak na to vzpomínáte?

Byl to vrchol mé sportovní kariéry, nejkrásnější období mého sportování, takže si tu éru samozřejmě stále a rád připomínám. Když člověk píská zápasy nejlepších českých a slovenských fotbalistů a je tak vlastně i nedílnou součástí toho dění, je to hodně příjemné. Je to absolutní sportovní vrchol.

Ale i rozhodčímu, stejně jako hráčům, se někdy všechno nepovede. Na podobné chvíle už tak rád asi nevzpomínáte?

Stresy po nepovedeném utkání příjemné nebyly. Zvlášť tehdy, když to někteří novináři leckdy hezky rozmázli. A nebyli vždycky zrovna korektní…

Který zápas, co jste vy pískal, měl podobný mediální ohlas?

Dost nerad jsem jezdil na Slovensko, tam pískat nebylo nic jednoduchého. A já měl to štěstí, v uvozovkách řečeno, že jsem žil daleko od Prahy, takže jsem tam často pískal pražské kluby. A když to domácí projeli, hned byl oheň na střeše. Ten nacionální podtón tam prostě byl znát.

Utkvěl vám nějaký takový zápas v paměti?

Pískal jsem utkání Trnavy s Duklou Praha, kdy šlo oběma mužstvům o evropské poháry. Domácí dali gól na 2:1 minutu před koncem, jenže ten kluk ho dal rukou, což já bohužel neviděl. Taky Vojta Christov, což byl jeden z našich nejlepších rozhodčích, na lajně ruku nesignalizoval a běžel ke středové čáře, čímž mi potvrdil, že to byl gól. Já byl za tím hráčem kousek, snad tři metry, ale fakt jsem tu ruku neviděl. Pak se nějakých sedm minut nehrálo, ti řvali, že byla ruka, ti zase, že ne, do toho diváci. Byla to mela, trenér Jareš přišel o kabát, ten mu diváci rozervali. Teď už na to vzpomínám spíš s úsměvem, ale tenkrát mi do zpěvu nebylo…

Na které fotbalisty jste si musel dávat větší pozor?

Pochopitelně, že byli i hráči, kteří nebyli žádní andílci. Třeba Zelenský či Sloup byli velcí bouřliváci, ti se těžko pískali. Většina z fotbalistů ale byla seriózních. A na ty já spíš vzpomínám. Takové fotbalisty, jakými byli třeba Fiala, Chovanec, Jakubec, či Franta Straka a další hráči, byla radost pískat.

Vedle vás tehdy ligu pískali i Jiří Stiegler a Robert Matušík. Tři rozhodčí z jihu Čech, kde se tehdy liga nehrála, to bylo svým způsobem kuriózní…

Spíš bych řekl, že to pro jihočeský fotbal bylo velké uznání. Neměli jsme to lehké, protože třeba já, kluk z Vyššího Brodu, z městečka kdesi z pohraničí, jsem neměl žádné zázemí. Ani politicky, ani pracovně. Tím víc jsem se musel snažit podat vždy co nejlepší výkon.

V roce 1990 jste se rozhodl sám skončit?

Sám. Bylo po revoluci a já v té době dostal nabídku pracovat i pískat v Rakousku, kam to od nás z Vyššího Brodu je přes kopec. Tak jsem se rozhodl kývnout. A takovou mou rozlučkou s vrcholným československým fotbalem byla v roce devadesát má proslulá cesta s autem a plným přívěsem s vybavením pro náš nároďák na mistrovství světa do Itálie. Rakušané totiž auto na hranicích zastavili a nechtěli ho pustit dál. Já měl na hranicích konexe, tak mi ze svazu volali, já na ně večer v půl desáté čekal ve Vyšším Brodě a jel s nimi na hranice, tam jsem do svého auta posadil rakouského celníka s ním projel celé Rakousko až na italské hranice, odkud jsem toho celníka pak zase dovezl zpátky. Franta Černoch tehdy ve Sportu napsal, že nebýt rozhodčího Dibitanzla, tak bylo mistrovství světa asi bez Čechoslováků.

A co se vlastně Rakušanům nezdálo?

Měli výhrady, že všechny ty věci, míče, dresy, tepláky, prostě plný přívěs vybavení pro národní mužstvo, svazoví funkcionáři vezli v normálním autě. Proč prý to není v zaplombovaném kamionu. Asi měli strach, že to svaz cestou v Rakousku rozprodá, což by byl v té době celní prohřešek. Tehdy nám, Čechům, venku asi moc nevěřili. Proto jsem vzal toho celníka do auta, aby na to dohlédl.

Čímž jsme trošku odbočili od vašeho konce kariéry ve vrcholovém fotbale. Co jste dělal těch dvacet let od chvíle, kdy jste odložil prvoligovou píšťalku?

Pracoval jsem v Rakousku u firmy Kapl a taky tam pískal nižší soutěže. Teď si spokojeně užívám ve Vyšším Brodě důchodu. Do fotbalu tam ale už nic nedělám, akorát spíš pro zábavu i ve svých čtyřiašedesáti letech hraji závodně pingpong, okresní přebor za Vltavan Loučovice. A docela nám to jde, za posledních sedm let jsme šestkrát byli mistry okresu.

Autor: Bohumil Ortman

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 16 000 Kč

Operátoři telefonních panelů telefonní operátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 27.6.2018 v 10:00 v budově ÚP v Táboře 2.patro č. 302, nabízíme pozice telefonní operátor/ka, která obnáší aktivní telefonické kontaktování předem připravené databáze firem. Nejedná se o telefonický prodej nebo kontaktování domácností/občanů s nabídkou uzavírání smluv nebo prodeje produktů!!! pracovní doba 9:00 - 14:00, dobrá znalost českého jazyka, znalost PC, kontakt tel.. Pracoviště: Axxel investment s.r.o.., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: David Řípa, +420 737 050 000.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 600 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: práce ve výškách, dobrý zdravotní stav, Kontakt emailem, telefonicky.. Pracoviště: Acg-stavby s.r.o. - prac., Kosova, č.p. 2894, 390 02 Tábor 2. Informace: Evelina Ficajová, +420 776 000 093.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166,731 401 572.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policisté. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč, mzda max. 26290 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Podmínky pro přijetí: občan ČR, plnoletý, bezúhonný, v dobré psychické a fyzické kondici, musí projít přijímacím řízením - psychotesty, fyzické testy a lékařské testy. Po přijetí do služebního poměru nastupuje policista do školy, která trvá 1 rok /pravděpodobně Brno/. Zdarma ubytování, strava i doprava. ŘP min. skupiny "B"., Po úspěšném splnění služební zkoušky /po třech letech služby/ služební poměr na dobu neurčitou, jistota růstu služebního příjmu v závislosti na odsloužených letech, při nemoci čerpá policista plný služební příjem /s výjimkou prvních tří dnů/, má nárok na celou řadu dalších omluvených nepřítomností s plnou náhradou služebního příjmu, nárok na 30 dní dovolené ročně, nárok na příspěvek z FKSP 7.000,- Kč, placené přesčasy, placené služební pohotovosti, příplatek za službu ve svátek, umožnění vzdělávání při výkonu služby, po 15 letech služby nárok na 14 dní ozdravného pobytu v každém roce služby, kontakt telefonicky 7:00 - 15:30 nebo e-mailem. Pracoviště: Krajské ředitelství policie jihočeského kraje, tábor, Soběslavská, č.p. 2763, 390 02 Tábor 2. Informace: Štěpánka Tupá, +420 974 238 400.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroužkování čápů v Hluboké nad Vltavou.
16

OBRAZEM: Čapí mláďata už zdobí kroužky

Čtvrtý ročník traktoriády v Sedlečku u Soběslavi.
19

OBRAZEM: Traktory zaplnily parket v Sedlečku u Soběslavi

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Tučapy si připomněly slavného rodáka, dirigenta Karla Ančerla

Tučapy – Mimořádného dirigenta Karla Ančerla si v sobotu připomněli v Tučapech na Soběslavsku. U odhalení busty muže, který jediný z židovské rodiny přežil koncentrační tábor, byli nejen obyvatelé obce a jeho vnučka, ale třeba i velvyslankyně Kanady, kde Karel Ančerl také působil.

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

Český Krumlov/OBRAZEM/ - S velkým zájmem diváků se setkala novinka v programu Slavností pětilisté růže. A sice drezúra fríských koní, která tentokráte vystřídala rytířský turnaj.

V Kaplici končí ředitel i gympl

Kaplice - Studium na kaplické střední škole a učilišti pokračuje. Současný ředitel školy však ve funkci končí. Kraj hledá nového. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT