Najít některé hlavní příčiny sestupu do II. ligy se Deník jižní Čechy pokusil v exkluzivním rozhovoru s Radomilem Procházkou, předsedou dozorčí rady a jedním z akcionářů klubu.

Úspěšnost klubu se vždy hodnotí dle prvního mužstva, takže po sestupu A-týmu z ligy, navíc po totálně nevydařené jarní části sezony z posledního místa v tabulce a s vizitkou mužstva, které dostalo nejvíc gólů za posledních dvacet let, zklamání jistě převládá. Je to tak?

Samozřejmě, že všichni jsme zklamaní, ačkoli sestup i zmíněné neúspěšné jaro je bezesporu také odrazem rozpočtu, se kterým se náš klub v této sezoně musel vyrovnat. Reklamních partnerů, kteří by si u nás reklamu nakupovali, bohužel nebylo tolik, abychom udrželi rozpočet klubu v takové výši, na jakou jsme tady byli zvyklí.

Za neúspěchy mužstva jsou tudíž jen finance?

To si nemyslím, protože podobné potíže s rozpočtem dle informací, které máme, měly i jiné kluby, které přesto sezonu zvládly.

Navíc po podzimu to na sestup nevypadalo, osmnáct bodů se zdálo být do jara velice slušnou výchozí pozicí.

To je pravda, jenže v zimě několik hráčů odešlo a jak se ukázalo, nahradit se je nepodařilo. K tomu přibyla spousta zranění, takže v zimě trenér Urban trénoval s minimem hráčů. I to zřejmě mělo v sezoně na výkony mužstva negativní vliv. Přesto jsme se dostali až do finále Tipsport ligy a spolu s těmi zmíněnými osmnácti body z podzimní části první ligy nás to možná vedlo k určitému uspokojení. Zřejmě jsme si mysleli, že to nějak půjde.

Jenže to nešlo…

Nešlo to a my jsme to jaro nevídaným způsobem projeli. Udělat jen čtyři body, s tím nikdo nepočítal a já osobně si podobnou bilanci nepamatuji za celou dobu, co u fotbalu jsem. A jsem v něm jako funkcionář čtyřicet let…

Neměl jste chuť všeho nechat?

Napadají člověka všelijaké myšlenky, jenže je to sport a v něm se i podobné věci stávají. Sestup nás mrzí, ale nehroutíme se z toho. Rádi bychom se co nejdříve do ligy zase vrátili, ale nemůžeme a nechceme se zadlužovat horentními sumami. Chceme tudíž využít hráčů, které po deseti letech fungování centra mládeže na Složišti tu teď máme. Dorostla generace devatenáctiletých kluků, kteří by teď měli dostat v áčku příležitost.

Okamžitý návrat do první ligy tudíž z plánů vypouštíte?

To ne, jak jsem naznačil, postupu do ligy se nebráníme, ale ne za každou cenu. Třeba v lize nebudeme zpátky už za rok, že se však Dynamo do ligy vrátí, o tom jsem přesvědčen. Co se výchovy mládeže tyče, patříme totiž v zemi k nejlépe fungujícím klubům. A díky Složišti i včetně té infrastruktury.

Takže sázka na mladé?

Jistě. My sice poslední dobu nikoho neprodali a rozpočet klubu tak nevylepšili, když ale ty mladé kluky do týmu zabudujeme, taky to bude nezanedbatelná finanční úspora. Navíc to budou naši hráči, na které se budou chodit dívat rodiče, prarodiče, sourozenci, milenky a kamarádi a známí. Ti kluci třeba nebudou tak fotbaloví, srdce jim ale bude bít černobíle. A těch kluků je tu celá spousta, jen namátkou Řezáč, Funda, Linhart, Hála, Pasecký, Bálek, Havel, Tomášek a další, abych na někoho nezapomněl.

Ale při vší úctě, jen mladí hrát nemohou. Co ti zkušení? Budou dál hrát Lengyel, Benát a další ostřílení fotbalisté?

Nedělám sestavu, o hráčském kádru rozhodnou trenéři a vedení klubu. Ti jistě tým složí optimálně, a to jak ze zmíněných mladých, tak i zkušenějších hráčů střední generace či i z těch starších. A taky si management určitě nějaké hráče vytipuje a věřím, že i v takových klubech, jako jsou Sparta či Plzeň, najdeme pochopení. Byť za přijatelných finančních prostředků, protože těch k dispozici teď prostě nemáme tolik, kolik bychom si přáli.

A jsme zase u financí… Prostě peníze až v první řadě?

Je pravda, že v našem regionu, kde hokej je sport číslo jedna, teď Dynamo jen velmi těžko skládá rozpočet. Veškerá úcta k městu, to nám poslední dobu začalo významněji než předtím pomáhat. Kraj přes prostředky ČEZ, to ale je výhradně na mládež. Trošku závidím jiným krajům, když přijedu na východ Čech a čtu na stadionech reklamu „Pardubický kraj fandí fotbalu" a „Královéhradecký kraj fandí fotbalu". Pak je tu FAČR, což jsou státní peníze a těch výrazně ubylo. Zmizely totiž peníze z loterií a Sazka splácí O2 arénu. Příslibem je, že vicepremiér Babiš i koaliční partneři začali mluvit o tom, že sport je třeba finančně posílit.

Jenže pokud jde o peníze z Fotbalové asociace ČR, ve druhé lize prý jich bude trochu míň?

Ne trošku, ty nám spadly hodně! Z FAČRu jsme měli deset milionů, teď budeme mít devět set tisíc. To je obrovsky bolestný propad.

Přitom náklady se ve druhé lize asi o moc nesníží, třeba na sever Moravy pojedete mnohokrát víc než v lize…

To je pravda, na druhou stranu tím, že hráčský kádr dozná změn, že omládne, klesnou náklady na hráče. Pokud vím, generální manažer Martin Vozábal již s hráči mluvil a ptal se jich, zda za podmínek, které jim v nové sezoně může klub zajistit, tu budou ochotni zůstat. Někteří na to šli, někteří se ještě rozmýšlejí.

Právě ve vedení klubu došlo ke změně, když ikonu Dynama Karla Poborského vystřídal Martin Vozábal. Co akcionáře klubu k této změně vedlo?

Na jednání akcionářů jsme se rozhodli, že snížíme počet členů představenstva klubu na jednoho a tím se stal pan Vozábal, jenž má naši plnou důvěru. Aspoň co já vím, jinou informaci z poslední doby nemám. Karel Poborský se funkce předsedy představenstva vzdal, protože se chce věnovat práci v mládeži. Dle předběžné informace by se měl stát výkonným ředitelem nově vzniklé Jihočeské akademie, kterou bude financovat svaz. Je to nová věc, týkat se bude jenom dvou kategorií, a to U13 a U14. Od nové sezony pilotní projekty začnou v Plzni a Olomouci a pak se tyto akademie rozjedou i v jednotlivých krajích. Jinak Karel Poborský v Dynamu je nadále akcionářem, má sedm a půl procenta.

Když jsme zmínili klubové akcionáře, změnila se nějak jejich struktura?

Ne, složení je stále stejné. Na internetu si to každý může najít. Aby se akcionářská struktura mohla změnit, musel by ty akcie někdo od nás někdo koupit. A nikoho takového já neznám.

Klub údajně několik let táhne dluh, který teď věřitel vyžadoval splatit. Dle informací Deníku se jedná o pohledávku Viktorie Plzeň za přestupy Daňka a Rýdela, a kdybyste dluh neuhradili, hrozil klubu pád do třetí ligy. Co je na tom pravdy?

Je tomu tak, nicméně my se k celé věci postavili čelem. První splátku dva celých šest desetin milionu jsme už uhradili a zbytek splácíme po dvou stech tisících. Tím je to vyřešeno. Navíc jsme vylepšili základní kapitál a v této době jsme jeden z nejčistších klubů v celé republice, neboť jsme půjčky akcionářů zkapitalizovali a vložili některé nemovitosti na Složišti, kde nám skončila udržitelnost po dotacích. Základní kapitál tudíž máme v pořádku a co se tohoto týče, jsme v celé zemi nejčistší. Anebo určitě jeden z nejčistších.

O Dynamu vždycky platilo, že smlouvy tady hráči nemají sice až tak veliké, platy ale že dostávají řádně a včas.

To platí dál.

Údajně ale dva měsíce už hráči neviděli ani korunu.

Jeden měsíc, kdy se výplata zpozdila. Měli brát dvacátého dubna a brali, myslím, pátého května.

Ale cílovou prémii za postup prý mužstvo nedostalo…

To je pravda, my se k ní ale hlásíme. Bohužel ty prostředky zatím nemáme, a to též kvůli tomu, že jsme museli splácet zmíněný dluh Plzni. Taky bych chtěl připomenout, že prémie není nároková složka mzdy. My jako akcionáři ale o tomto problému víme a nikdy jsme se jeho vyřízení nezřekli. Je to však běh na delší trať.

Trenér Cipro poslední zápasy do týmu začal zabudovávat hodně mladých hráčů. Povede však mužstvo nadále i ve druhé lize?

Liga skončila před pár dny a dle mého soudu vedení klubu svůj návrh na složení realizačního týmu valné hromadě akcionářů teprve předloží.

A co hráčský kádr? Třeba Olomouc prý má zájem o Kladrubského, který v létě prý zadarmo přišel a je údajně dohoda, že pokud bude mít atraktivní nabídku, že zadarmo může i odejít?

Tak to skutečně je, nicméně odchody a příchody hráčů jsou věcí vedení klubu. Liga ale teprve teď skončila, ta jednání teprve nastanou.

Konec vrcholového fotbalu v Dynamu, jak se o tom mezi fanoušky spekuluje, se tudíž neblíží?

V žádném případě! Jak už jsem o tom mluvil, naším cílem je dál první liga. A přestože se nám to splnit třeba nepovede hned první rok, určitě se to podaří rok či dva nato. Máme výhodu, že jsme v krajském městě, že máme veškerou infrastrukturu. Kdo jiný by na jihu Čech měl být ve fotbale lídrem, když ne my. Jsme Dynamo, a to je tady sto deset let! Pro Dynamo dál musí být cílem jedině první liga, tak to je a tak to prostě zůstane. Akorát s tím rozdílem, že aktuálně už to nebude liga za každou cenu.