Český národní tým vstoupí do posledního srazu v roce 2023 pátečním utkáním ve Varšavě proti Polsku (20.45). Následně jej čeká pondělní závěrečný duel v Olomouci proti Moldavsku (20.45). Důležitým soubojem, který promluví do konečného pořadí v tabulce E, je ještě zápas Moldavska s Albánií, který se hraje v pátek v 18 hodin.

Na turnaj postupují přímo dva týmy z každé skupiny a Česku momentálně patří právě 2. místo o dva body za vedoucí Albánií, bod před Polskem a dva před Moldavskem.

Výhra nad Moldavskem

Nejjednodušší cesta vede přes domácí vítězství na olomouckém Andrově stadionu proti Moldavsku. V tom případě se nemusí český tým poohlížet po ostatních výsledcích a automaticky jede na EURO.

Kvalifikace ME: Česká republika - Polsko 3:1 (2:0). Ilustrační snímek
Dobrá zpráva pro české fotbalisty: Moldavsko nečekaně obralo o body Poláky

Oslava už v pátek

Čeští fotbalisté mohou slavit za jistých okolností už v po pátečním duelu. K tomu však potřebují vyhrát v Polsku a jakoukoliv ztrátu Moldavska v domácím utkání s Albánií.

Dvě remízy

Týmu trenéra Jaroslava Šilhavého by mohly k postupu stačit také dva body. V tom případě ale musí doufat, že Moldavsko neporazí Albánii vyšším rozdílem. Momentálně mají totiž Češi o tři góly lepší skóre, které by rozhodovalo v případě rovnosti bodů. S Moldavskem by totiž oba vzájemné zápasy skončily nerozhodně.

Baráž

Pokud by se celku okolo kapitána Tomáše Součka ani jeden z výše uvedených scénářů nepovedl, je ještě variantou postup přes baráž. Do té půjde dvanáct nejlepších týmů ze tří úrovní Ligy národů, které si nevybojovaly přímý postup z kvalifikace. Češi by byli ve větvi A a jsou v pořadí třináctí, ale většina celků, které jsou před nimi, si zajistila postup, nebo jsou mu blízko.

Tomáš Čvančara slaví gól v dresu Borussie Mönchengladbach.
Čvančara si gólem vysloužil pozvánku do reprezentace. Šilhavý bere i Zimu

Podle momentálního pořadí by mohlo narazit na těžké soky. Jistotu postupu totiž nemají Itálie, která si to pravděpodobně rozdá v posledním utkání s Ukrajinou, či Chorvatsko, které musí zbylé zápasy vyhrát a doufat v zaváhání Walesu. Před Českem je v pořadí také ještě Nizozemsko, které ale má vše ve svých rukou a Polsko. Definitivní jistotu postupu pak nemají ani Dánsko, Maďarsko a Švýcarsko. Tyto celky jsou tomu ale hodně blízko. Pokud by některý ze zmíněných týmů nepostoupil, mohl by být soupeřem Česka v baráži. Možností, na koho by národní tým mohl narazit, je ale prozatím spousta.