Neblahou zkušenost před pár lety prožil i Lubomír Vašica, v současnosti trenér Katovic, které hrají stejnou divizní skupinu jako Mariánské Lázně. „Já jsem dopadl stejným způsobem někdy před čtyřmi lety v Mýtě (Slavoj teď hraje krajský přebor), takže se dokážu velice dobře vžít do situace Aleše Zacha,“ popisoval zkušených kouč divizních celků, který působil i v Klatovech.

„On byl odvolán čtyři kola před koncem podzimu, já týden před začátkem soutěže. Ze stejných důvodů a také v divizi. Také jsem neposlouchal ty správné lidi v klubu,“ vrací se nyní již s úsměvem zpátky Lubomír Vašica. „Pan Zach u mě má obdiv, že má svou hlavu a chce si jít svou cestou a ne se přizpůsobovat ostatním. On to ví, již jsem s ním mluvil, velmi dobře se známe. Aleš je velice férový chlap,“ doplnil osmapadesátiletý katovický kouč.

I zkušený trenér Jaroslav Pták, který vytáhl Tachov už potřetí do divize, před pár lety končil za podivných okolností. „Bývalý předseda klubu pan Morgenstein mně řekl, že hrajeme nejhezčí fotbal, který se kdy v Tachově hrál, ale za týden mě vyhodil. Do médií jsem totiž řekl, že vedení se nechová profesionálně, protože prodalo Jaroslava Malého den před pohárovým zápasem s Domažlicemi právě tam, přestože jsem byl kategoricky proti. Malý nám pak dal v poháru dva góly a byla na něj penalta, takže nás v podstatě vyřadil,“ popsal Jaroslav Pták.

close Tachovský kouč Jaroslav Pták. info Zdroj: Kateřina Borovcová zoom_in Tachovský kouč Jaroslav Pták.

„Pokud klub ovládá jedna persona, je to vždy špatně, protože dotyčný si myslí, že si může dělat co chce. Byl jsem vyhozen pár dní před startem divize - byla to středa a v sobotu jsme měli hrát s Benešovem, ale to už Tachov trénoval pan Bečka,“ zmínil trenér Tachova příchod současného asistenta plzeňské Viktorie.

Pták, který však zůstal patriotem a v nouzi největší klub vytáhl z okresního přeboru až do divize, kde je letos nováčkem a hraje stejnou skupinu jako Mariánské se Lázně se vyjádřil i k situaci u sousedů. „Co se týče Mariánských Lázní, tak o tamějším vedení klubu si nedělám iluze, což se nyní potvrdilo. Chybí mu charakter. Trenér Zach tam udělal hodně práce, které si vážím, a fotbalu rozumí. V Mariánkách jsem se narodil, prožil tam mládí, je mi líto, co se tam teď stalo. Myslím si ale, že byla otázka času, že to takhle dopadne. Vlastně se opakuje případ Mýta,“ připomněl Jaroslav Pták.

V Plzni na Petříně sází na výchovu mladých fotbalistů

Ne všude se ale mohou opřít o movitého mecenáše, třeba plzeňský Petřín spoléhá na výchovu vlastních hráčů. „Žádného takového mecenáše nebo sponzora, který by zalepil půlku rozpočtu, nemáme, což může být problém, ale děláme fotbal trochu jinak. Zaměřujeme i na práci s mládeží. Vychováváme si vlastní hráče, kteří jsou na sebe zvyklí. Hodně s chodem klubu pomáhají i jejich rodiče a příbuzní. Troufnu si říct, že i kdyby mně naráz skončilo deset hráčů, nějak si s tím poradíme. Loni nám odešlo šest lidí a zvládli jsme to,“ říká troufale Radek Vodrážka, trenér a hlavní duše celého klubu.

close Trenér SK Petřín Plzeň Radek Vodrážka. info Zdroj: Vlaďka Štychová zoom_in Trenér SK Petřín Plzeň Radek Vodrážka.

„Kauza v Mariánkách mě mrzí především z toho pohledu, že stejný sponzor už se podobně prezentoval ve Lhotě, Mýtě, Přešticích. Ty kluby se z toho dodnes vzpamatovávají, navíc prakticky každý rok udělá jednu soutěž neregulérní. V Mýtě stáhl asi sedm hráčů po desátém kole, teď hrozí něco podobného v Mariánkách, v Přešticích odhlásil béčko úplně,“ doplnil Radek Vodrážka, trenér druhého celku divizní skupiny A, kterou vedou právě Mariánské Lázně.

Kučera vypráví: Ve futsale to fungovalo jinak

Současný trenér Chotíkova v krajském přeboru Plzeňského kraje zažil příchod silného sponzora, když před několika lety trénoval futsalisty Plzně v nejvyšší soutěži, ale přístup mecenáše byl rozdílný. „Do tehdy provinčního klubu Indoss přišel silný sponzor - firma Interobal. Jeho zástupce se zajímal o hráče a ptal se na tvorbu sestavy, ale bylo to v tom rozumném duchu, vždy věřil trenérovi a byl na jeho straně,“ připomněl Petr Kučera.

close Hrající trenér Chotíkova Petr Kučera. info Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz zoom_in Hrající trenér Chotíkova Petr Kučera.

„Chodil i s tipy koho by mohl koupit, ale nikdy to neudělal po odsouhlasení trenérem. Tak by to mělo fungovat, nikdy by neměl být sponzor ten, co určuje sestavu a přikazuje trenérům co dělat. Jednat by se rozhodně mělo s rozumem, vzájemnou důvěrou a komunikací. Jednat z pozice moci, peněz a síly je cesta do pekla. Přesně tam zřejmě skončí bohužel další fotbalový klub, kde odvedl Aleš Zach výbornou trenérskou práci, za kterou dostal vyhazov,“ doplnil momentálně hrající kouč Chotíkova (10. místo v krajském přeboru).

Jen tak mimochodem: futsalový Interobal to dotáhl v Česku až na absolutní vrchol a letos už podruhé hraje Ligu mistrů.

A jak je to ve středních Čechách? Na odstřel spíš trenér

Ale předčasné konce trenérů nejsou specialitou jen pro týmy ze Západu Čech. „Taky jsem to zažil. Je to tak, když mecenáš zasahuje do pravomocí trenéra, který má nějakou vizi a on ten fotbal pobírá spíš z té finanční stránky. Je to pak nebezpečná srážka, která může odstřelit spíše trenéra než sponzora. A bohužel musím říct, že takovou zkušenost mám tedy taky,“ potvrdil bývalý ligový fotbalista Ivan Pihávek, jenž v současnosti vede áčko SK Hořovice.

close Trenér Hořovic Ivan Pihávek. info Zdroj: Deník/Karel Smetana zoom_in Trenér Hořovic Ivan Pihávek.

Ale ne každý má špatnou zkušenost. „Osobně jsem se s podobnou situací naštěstí nikdy nesetkal,“ pochvaloval si Dominik Mašek, trenér příbramského béčka, které v divizní skupině A také zápolí s Mariánskými Lázněmi. „Ovšem na této úrovni se takové případy stávají poměrně často, ještě častěji i na nižších úrovních. Sám jsem zvědavý, jak to ovlivní fotbalový klub v Mariánských Lázních,“ doplnil Mašek, nejmladší kouč v divizi. 

V každém případě bude mít dění kolem fotbalu v Mariánských Lázních vývoj a vyplatí se ho bedlivě sledovat.