Smutek zavládl ve čtyřech rodinách ve Višňové. Někdo v městysi nejspíš úmyslně tráví psy. Proč? To v tuto chvíli nechápe nikdo. Bez své mladé fenky německého ovčáka jsou tak například Adámkovi. „Bessy měla rok a půl. Pořídili jsme ji s papíry a chtěli jsme ji mít jako chovnou. Věnovali jsme se jí denně. Plánovali jsme, že si psa pořídíme, až doděláme barák. To se nám podařilo a teď se stalo tohle. Nikdo to nechápeme,“ svěřil se otec čtyřčlenné rodiny Jiří Adámek.

Bessy byla patrně prvním psem, který ve Višňové uhynul. „Bylo to minulý čtvrtek. Ještě v poledne byla v pořádku, chovala se aktivně. Ve čtyři odpoledne, když jsem přišel z práce, jsem viděl, že je zle. Veterinářka říkala, že to musel být strašně silný jed,“ přiblížil Adámek.

Majitel si zpočátku myslel, že fenka mohla něco pozřít venku na procházce. „Když jsem pak slyšel o dalších psech v obci, vytušil jsem, že to nebude náhoda,“ dodal Adámek s tím, že celá rodina včetně dospělých dcer Bessy oplakala. „Byla hodná, nikoho neobtěžovala ani štěkáním. Nechápeme to,“ dodal muž.

Starosta Višňové Vladimír Korek tvrdí, že podobný případ v obci nepamatuje. „Máme tady čtyři otrávené psy za týden. To je neslýchané. Jejich majitele jsem vyzval, aby podali trestní oznámení na policii. Policisté už mluvili i se mnou, takže pachatele hledají,“ řekl Deníku Rovnost Korek.

Podle starosty šlo o Bessy, ale také ohaře, jezevčíka či bojového psa. „Zrovna majitel bojového psa s ním ale třeba vůbec nechodil ven. Všichni nad tím kroutíme hlavou,“ podotkl starosta.

Ve Vídni roste unikátní cyklopark pro děti, má je naučit rovnováze i sebejistotě v jízdě.
Unikátní cyklopark roste ve Vídni. Jízda na ploše fotbalového hřiště bude zdarma

Policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová redakci potvrdila, že se policisté už případu věnují. „Toto oznámení prověřujeme,“ konstatovala s tím, že další podrobnosti policie nyní zveřejňovat nebude.

Břeclavští strážníci se před pěti lety zabývali nálezy jídla pohozeného v trávě. Obsahovaly totiž jed na hlodavce. Lidem tehdy doporučili, aby psům při venčení dávali vždy náhubky.

Ačkoliv podle informací Deníku tehdy žádné ze zvířat neutrpělo zdravotní újmu, strážníci nevyloučili výskyt dalších otrávených zbytků. „Vhodné je, aby měl pes při venčení náhubek, a to i v případech, kdy to vyhláška nevyžaduje. Při nalezení návnady nebo při podezření na ni žádáme, aby s ní lidé nemanipulovali a vše oznámili na bezplatnou tísňovou linku městské policie 156," uvedl tehdy mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Loni v listopadu se toxickým a zakázaným jedem karbofuranem otrávila blízko poutního místa u Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku čtyřměsíční fenka border kolie Bambi. „Sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily do necelé hodiny. Do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá,“ svěřil se tehdy na sociální síti majitel fenky Jakub Konečný.

S otrávenými zvířaty má zkušenosti veterinární lékař Jiří Beneš. „Otravy řeším dvakrát až třikrát do roka,“ konstatoval Beneš.

O prázdninách si návštěvníci zámku v Mikulově užijí tajemné noční prohlídky s Perchtou i 450 let starým kardinálem.
Večerním zámkem v Mikulově provede kardinál i Bílá paní

Jak dodal, majitelé psů musí při podezření na otravu zvířete co nejdřív vyhledat veterináře. „Příznaky lze jednoduše rozeznat. Pes začne nadměrně slinit, chvěje se, má neadekvátní pohyby a je plachý. Navíc se schovává před světlem. V takovém případě musí veterinární lékař co nejdřív postiženému zvířeti vypláchnout žaludek,“ popsal postup Beneš.