„Nejdřív bylo třeba památník rozebrat, vyčistit, odstranit starý cement,“ popsal postup kameník Roman Sedlák a dodal, pomník prošel renovací a opětovným sestavením. Kámen se musí oživit, aby byl pěkný.“

Kamenná deska obsahuje seznam jmen všech 108 horníků, kteří při tragické události v roce 1961 zemřeli. Právě u pomníku si bývalí havíři, vedení města Havířova a široká veřejnost každoročně neštěstí připomíná.

Městu přispěl Asental

Přesun z původního místa v areálu průmyslové zóny Dukla v Dolní Suché po technické stránce zajistilo město Havířov, náklady pokryla společnost Asental Land, která městu přispěla na náklady spojené s přesunutím památníku částkou ve výši necelého čtvrt milionu korun.

Další články o historii Dolu Dukla najdete zde.

„Dosavadní umístění piety nebylo dostatečně důstojné. Asental nedávno v sousedství demoloval staré nevyužité a chátrající objekty a při té příležitosti vznikla myšlenka přesunu památníku. Pokud by se na Dukle rozjela výstavba nových objektů, památník by dále jen trpěl. Oceňujeme proto ochotu města přesun zajistit a podporujeme i výběr místa. Památník tak bude lépe přístupný pro pamětníky i širší veřejnost,“ řekla generální ředitelka společnosti Asental Land Radmila Kuzicová.

Památník je nově umístěn na centrálním hřbitově v Havířově-Šumbarku, hned vedle staré smuteční síně a je přístupný veřejnosti. „Jsem si jistý, že jsme po konzultaci se všemi partnery, vybrali důstojné pietní místo pro tichou vzpomínku na památku této velké tragédie,“ uvedl náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec.

K neštěstí na Dole Dukla došlo 7. července 1961 a přišlo při něm o život 108 horníků. Tuto tragédii si u památníku každým rokem připomínají rodinní příslušníci, horníci i zástupci města. V příštím roce 2021 od tragické události na Dole Dukla uplyne rovných 60 let a město Havířov při této příležitosti chystá pietní akt, už na tomto novém, důstojnějším místě.