V botanické zahradě právě rozkvetlo několik jedinců vstavačovité rostliny hlístníka hnízdáka (Neottia nidus-avis). Jedná se o orchidej, která se roztroušeně vyskytuje i ve volné přírodě v ČR. Od ostatních orchidejí ji odlišuje její dosti zvláštní vzhled. Je to totiž rostlina bez funkčního chlorofylu a celý svůj život je tudíž závislá na symbióze (mykorhize) s houbami, od kterých získává živiny. Hlístník hnízdák se vyskytuje i na seznamu CITES, je to tedy i mezinárodně chráněná rostlina.Ve stinných porostech arboreta vykvetla i vznešená udatna lesní (Aruncus vulgaris). Na vhodném stanovišti dorůstá až 2 metrů. Je to rostlina dvoudomá. Samčí rostliny mají květy obvykle bílé, samičí bělozelené.

O tom, že nastává čas růží vypovídá i pohled na naše rozárium, které je již v plném květu a my se tak pomalu chystáme na výstavu růží, která proběhne 16. - 18.7.

Novinkou pro návštěvníky je také změna otevírací doby, která se ve všední dny prodlužuje do 18 h, otevřeno bude také o víkendech od 10 do 17 h. Tato otevírací doba platí po dobu letních prázdnin. Ke zpříjemnění chvil v botanické zahradě mají návštěvníci možnost zakoupit si i horké nápoje v přízemí správní budovy.

Žaneta Šišková, vedoucí Botanické zahrady při VOŠ a SZeŠ Tábor