„Byl jsem součástí 5. úkolového uskupení Irák, které bylo složeno ze šesti lidí z celé armády České republiky. Společně s kolegou ajťákem jsem byl zařazen do zahraniční operace v Kuvajtu, já konkrétně na pozici ženisty v tzv. Combined Joint Engineers skupině neboli na Ženijní oddělení,“ popsal svoje funkční zaměření v misi vedoucí praporčík ženijní speciální roty 151. ženijního praporu. Podle něj je až neuvěřitelné, kolik národů na jednom místě je schopno společně spolupracovat. „Oni se pyšní tím, že jsou nejen multinárodní, ale i multioborový. Například tam nepracují jen čistě zpravodajci, ale kombinují se společně s operačkou. Můj český kolega byl zase součástí spojařské plánovačky.“
Camp Arifjan nejvíce spolupracuje se základnami Al Asad Air Base (AAAB) a Erbil Air Base (EAB). „Všechny irácké i koaliční základny potřebují stavět. Veškeré projekty, které se realizovaly, museli projít přes nás – ženisty, a pak i další sekce, jako jsou ekonomové, právníci atd. My jsme fungovali na způsob stavebního dozoru. Naši úkolem bylo vysvětlovat, jak se co postaví a popř. hledat levnější nebo efektivnější varianty,“ upřesnil svoji práci na zahraniční operaci Svoboda. Podpora OIR (Operation Inherent Resolve) je zaměřena nejen na Irák, ale i Sýrii. „Řešili jsme tam také několik projektů. Většina z nich se týkala elektriky. Tzn., aby tam měli dostatečné množství generátorů, aby tam fungovala elektrická síť, která byla hodně zastaralá apod..“
Společným jazykem 74 národů a přibližně 9 tisíc příslušníků na základně byla angličtina. „Nejvíc jsem spolupracoval s Američany, Australany nebo Novozélanďany, ale potkával jsem se tam i s Francouzi nebo s Jihokorejci, což mě hodně překvapilo. Kolikrát jsem šel po základně a ani jsem nepoznal uniformu, jakému národu patří.“ S angličtinou Svoboda velké problémy neměl. „V misi se používají dvě roviny angličtiny. Jedna ta, se kterou se potřebujete domluvit v běžném životě a ta druhá – odborná, kterou potřebujete ke své práci. Zhruba po dvou měsících jsem měl pocit, že se domluvím v obou směrech.“
Kuvajt je typický svým pouštním klimatem. V létě tady teploty přes den přesahují i 50 °C. „Když jsem přijel, nepřišlo mi to až tak hrozné. Asi je to tím, že je tady velké sucho. Přes den jsme se většinou pohybovali v klimatizovaných kancelářích a sportovat jsme chodili až večer, když už nebylo takové teplo. Na druhou stranu mě překvapila zima. I když bylo třeba 10 °C nad nulou, tak jsem byl promrzlý na kost.“
Velkým přínosem kromě rozšíření znalostí v anglickém jazyce vidí Svoboda i v získání nových zkušeností v mezinárodním štábním prostředí. „ Pro mě byla práce na štábu prakticky velkou neznámou. Hodně jsem se v Kuvajtu naučil a zjistil jsem, že jiné národy fungují prakticky na těch samých principech, jako my. Všechny nové znalosti můžu teď použít i u nás na útvaru, u 15. ženijního pluku.“
· Vojáci Armády České republiky zastávají různé funkce v mezinárodních štábech na jednotlivých stupních velitelství misí OIR (Operation Inherent Resolve) a NMI (NATO Mission Iraq) v Bagdádu, Al-Taji a Kuvajtu.
· 17. října 2014 ministerstvo obrany USA formálně založilo tzv. kombinovanou společnou pracovní skupinu – Operation Inherent Resolve (CJTF – OIR) s cílem formalizovat probíhající vojenské akce proti rostoucím hrozbě ISIS v Iráku a Sýrii. V současné době poskytuje CJTF-OIR bezpečnostní podporu irácké vládě (Irácké bezpečnostní síly) a příslušným orgánům v Sýrii (Syrské demokratické síly).
Zdroj: www.army.cz, www.inherentresolve.mil
Kapitán Zuzana Králová