Prázdninové středy v botanické zahradě letos zpestřila setkání nad knihami pro malé i velké.

Každý týden probíhalo u jezírka v zahradě čtení a prohlížení dobrých knih pro děti. Jejich tématem byla právě zahrada a vše, co v ní roste a žije. Na čtení navázaly vycházky, na nichž se děti seznámily se zajímavými zákoutími botanické zahrady, rostlinami, stromy i zvířaty. Jejich trpělivými průvodkyněmi byly Jindřiška Bumerlová, Hana Chotovinská, Alena Vochozková a Zdenka Jankovská ze spolku Květel a ředitelka botanické zahrady Žaneta Šišková.

Na jednom ze setkání se děti seznámily s dřevosochařem Františkem Kynčlem, dozvěděly se, jak jeho sochy pro botanickou zahradu vznikaly, a mohly ho pozorovat při práci.

Zkrátka nepřišli ani dospělí. Knihovna pro ně připravila dvě večerní oddechová čtení z povídek Markéty Hejkalové, Biancy Bellové, Zdeňka Svěráka a Ivana Krause. Předčítání se skvěle zhostili režisér Petr Kaňka z nedalekých Chotovin a táborský antikvář Miroslav Nimrichtr.

Dětem četly knihovnice Městské knihovny Tábor, členky Květelu - spolku pro rozvoj botanické zahrady, redaktorka nakladatelství Kazda Tereza Filínová a Tereza Horváthová, která vybírala z nabídky nakladatelství Baobab. Právě její čtení celý cyklus ve středu 31. srpna zakončilo.

Nástup školních povinností ale spolupráci knihovny se sousední zemědělskou školou a botanickou zahradou určitě nepřeruší. Na poslední z letních čtení navázalo vyhlášení dalšího ročníku literární soutěže, kterou společně pořádají už deset let. Letošním tématem soutěže jsou „zahrady v zahradách“, její podmínky budou v září zveřejněny na webu knihovny.

Olga Černá