Kolejiště na ploše 560 x 300 centimetrů je zmenšeninou dopravního uzlu Veselí nad Lužnicí a tratě i pamětihodností v jeho okolí. Vláčky se tu prohání kolem zámku Červená Lhota, hradu Choustník či Chýnovské jeskyně. Nechybí v něm stavby z Tábora, náměstí v Soběslavi, Bechyňka, jindřichohradecké úzkokolejky, jezy a vodáci na Lužnici, Chýnovská jeskyně, malé vesnice postavené ve stylu Selského baroka, Stádlecký most či viadukt v Kloužovicích i malé zastávky na Táborsku - Obrataň, Slapy a další.

Najdete zde detailně zpracované postavičky, pošťáka kouše pes, policisté pokutují stěhovací vůz před nádražím, na hradní věži v Choustníku se rozhlíží turisté, na malé silničce došlo k nehodě a zrovna tu zasahuje záchranná služba, kromě vlaků je zde řada malých autíček, autobusů i motorek. Dětem se líbí možnost interaktivně spínat určité části – po stisknutí tlačítka se například rozplápolá táborák, začne téct voda v kašně, rozjede se vláček, pohybují se postavy, poletuje čáp, pluje loďka na rybníčku, pracuje svářeč či bagr na stavbě.

Projektantem kolejiště je Ivan Benetka, zhotovitelem modelu Pavel Havránek z firmy Tamtam Development. Vláčky se spouští každou půl hodinu, krajina se mění v denní a noční. Model ukazuje i historii železnice, která se ve Veselí nad Lužnicí píše přes 150 let.

Kateřina Veselá