První říjnová sobota bude v Táboře patřit velkým oslavám. Od 9 do 16 hodin se totiž na místním vlakovém nádraží bude slavit 150 let železničního spojení Vídeň – Tábor – Praha. Akce dostala název „Tábor s párou“ a právě jízda s parní lokomotivou bude největším lákadlem.

Parní lokomotivou „Čtyřkolák“ (434.2186) se mohou návštěvníci svézt z Tábora do Chýnova a zpět a také mezi Táborem a Božejovicemi, jízdenky si mohou zájemci zakoupit v e-shopu Českých drah. Kromě parní lokomotivy se mohou návštěvníci svézt historickým motorovým vozem M 240.028 „Kachna“. Tento vůz pojede z Tábora do Milevska a zpět a také na trase Tábor – Chotoviny.

Návštěvníci sobotních oslav se mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Čeká je například výstava lokomotiv a vozů, včetně Křižíkova vozu „Elinka“ nebo elektrické lokomotivy „Koloběžka“. Dále tu bude k vidění osobní automobil prezidenta Edvarda Beneše, model parní lokomotivy s flašinetem, výstava Velorexů, historická hasičská stříkačka či výstava o historii železnice a zájemci se mohou podívat také na modelové kolejiště v remíze v Táboře. Nebudou chybět ani hudební vystoupení, o zábavu se tak postará třeba kapela Švejk-band.

"Elinku", "Koloběžku" i prezidentův osobní automobil zapůjčilo Národní technické muzeum.

150 let trati Vídeň – Tábor – Praha

Z Vídně do Prahy přijel první vlak 14. prosince 1871. Na tehdejší nádraží Františka Josefa v Praze přivezl tento spoj pouhých devět cestujících. Tehdy soukromé zhruba 500 kilometrů dlouhé dráze se přezdívalo „knížecí dráha,“ protože mezi koncesionáři byla řada tehdejších významných šlechticů, mimo jiné i Schwarzenbergů. Celá