Petr Král, ředitel měnové sekce České národní banky, která má jako svůj hlavní úkol udržování cenové stability pomocí nástrojů měnové politiky, přijel do Soběslavi na besedu.Petr Král, ředitel měnové sekce České národní banky.Zdroj: Jakub K. Třetina„Na zdejší poměry inflace poměrně dlouho byla, a vlastně stále je i nyní, obludná. S tím jsme se jako centrální bankéři nechtěli, ani nemohli smířit! Víme, že dosud udržovaná výše úrokových sazeb či stanovení tzv. kurzového závazku, jsou pro mnohé z občanů až nepříjemně citlivé. K těmto krokům se ČNB skrze sedmičlennou Radu - a začasté na popud svého expertního aparátu - již před časem uchýlila vlastně nuceně. Nicméně ve výsledku působí ozdravně a tudíž fungují. V nadcházejícím roce bychom se tedy měli postupně začít vracet k stanovenému inflačnímu cíli. A tím je meziroční maximálně dvouprocentní růst cen," sdělil Král ve svojí vpravdě "plnokrevné" prezentaci. Následně došlo i na celou řadu dotazů z publika.

Beseda Inflace: Kde se vzala, tu se vzala, ale již odchází se konala v Rožmberském domě v Soběslavi 29. listopadu.

V čem je stejná a v čem jiná současná ekonomická situace ve srovnání s velkou hospodářskou krizí v 30. letech minulého století a se světovou finanční krizí před patnácti lety? Návštěvníky čekalo povídání o příčinách, projevech a důsledcích rychlého růstu spotřebitelských cen nejen v historii, ale i v posledních dvou letech v ČR z pohledu Petra Krále, ředitele měnové sekce České národní banky, která má jako svůj hlavní úkol udržování cenové stability pomocí nástrojů měnové politiky.

Jak hned v úvodním slovu letos padesátiletý sekční šéf zmínil, pochází z nedalekého Písku. Jeho rodinné kořeny se nicméně pojí i s okolím Bechyně. "Pokud mi to situace umožňuje, tak se rád vracím do krajiny právě mezi Orlickou přehradou a Lužnicí. Tuším, že se jí někdy říká též Toulava. Z Tábora jsem s přáteli nejednou vykročil na tradiční pochod do Prčice. A zcela nedávno s bratrem - vášnivým cestovatelem po vlastech českých, který dodnes působí v rodné 'perle' na řece Otavě - absolvoval poblíž Mladé Vožice Svatováclavský výšlap, turistický podnik zdejšího oddílu KČT," na místě dodal očividně stále hrdý Jihočech.

Zmíněná beseda se konala v rámci pravidelného cyklu Staré i nové zvěsti. V něm bude Blatské muzeum i nadále pokračovat, od února pak ve svém pobočném sídle. Tím je půda Weisova domu v sousedním Veselí nad Lužnicí.

Jakub K. Třetina