Mistrovi k šedesátým devátým narozeninám přáli v Bechyni pacienti,  členové různých spolků i armáda. Budova Olga - Libušiny Lázně Bechyně praskala ve švech. Jakoby se tu rozdávalo něco zadarmo. Přijel a hosty náramně pobavil Zdeněk Troška a v průběhu svého tříhodinového pobytu přijímal dárky ke svým květnovým narozeninám (69 let) a ještě stačil pokřtít knihu jihočeských pohádek Co šustí v listí.

Nejdelší vzdálenost za oblíbeným režisérem urazila Markétka Daňková (z Rožnova pod Radhoštěm) a druhé místo obsadil Zdeněk Krč (z Kroměříže). Bylo vidět, že lidé, kterých přišlo téměř tři sta, svého mistra filmového humoru skutečně milují.

Dostal sklenici domácího medu (voněl i skrz obal), láhev Becherovky (tu mu v nestřežené chvíli někdo znárodnil), originální olejomalbu Princezna na oslíku (od Jany Míčkové), spoustu knížek a jednu vtipnou vojenskou kuchařku, kterou mu osobně předávala podplukovnice Miroslava Štenclová z vojenského velitelství Tábor. Humornou báseň, pohrávající si se slovem troška oslavenci složil Daniel Zavoral. Paní Jaroslava Jedličková mu upekla třicet koláčků s různorodou náplní, které si odvážel domů v noblesní přepravce. Prázdnou ji rád vrátím, poděkoval mág filmové komedie cukrářce za dílo skvělé podoby a chuti.

Osvětáři jihu mu udělili přátelský titul Hvězda jihu (plaketu a dekret) za celoživotní počiny v kultuře. Co mu udělil jihočeský hejtman Martin Kuba, který ho ve stejný den přijal v Českých Budějovicích, jsme se nedozvěděli. Za to však Troška prohlásil, že žádný film už nenatočí, ale jeho slovům uvěřil málokdo.

A poté se roztočil kolotoč rozdávání autogramů, své příjmení do knížky připojila i malířka Lenka Kurovská a grafička Kristýna Masopustová. Z obklíčení a objímaní a neustálého fotografování se Zdeněk Troška vymanil až po dvou hodinách, aby ještě zhltnul řízek (dvojitý) s bramborovým salátem mistra lázeňské kuchyně. Myslím, že příště by na takovou špičkovou večeři zase přijel.

Pak zamával a rozloučil, ale v lidech po něm zůstala dlouze šťastná nálada. Krásně ho vystihla paní o berlích, holou větou: "On je tak hodný a slavný!" Kéž by totéž zaznělo v hodnocení knížky pohádek Co šustí v listí, vydané k desátému výročí Obrazárny Špejchar Želeč nakladatelem Bedřichem Kocmanem z Pelhřimova. 

Pavel Šmidrkal