„Naše letošní první odchované mládě dokazuje, že se u nás mají dobře nejen ohrožené druhy zvířat, ale všichni naši zvířecí obyvatelé. Morčata odchováváme pravidelně, ale že si uzmou letošní prvenství, to jsme nečekali. Většinou jsou prvními mláďaty narozenými v novém roce emu,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Morče domácí chované v táborské zoologické zahradě je rozšířené po celém světě a patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Původně pochází z jižní Ameriky, předci domácích morčat žili volně na rozlehlých travnatých pláních. Morčata jsou velmi sociální a lze je chovat i ve větších skupinkách. Postupným šlechtěním vzniklo velké množství plemen, které se liší barvou, délkou či strukturou srsti nebo barvou očí.

Morčata ale jedny z největších ptáků světa předběhla jen o několik dnů. Táborská zoo se už totiž chystá na příchod emu kuřat. „Aktuálně se staráme hned o několik vajec snesených našimi ptáky emu, první mláďata by se měla vylíhnout v druhé polovině ledna,“ dodává ředitel zoo Korec.

ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. 

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Filip Sušanka