O dobré zprávě informoval ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák. "Veřejná sbírka Obnova hospodářského statku Starý zámek v Borotíně postoupila do finále soutěž Máme vybráno," uvedl s tím, že více se lidé dozvědí přímo na webových stránkách.

Středověký hrad z 2. poloviny 14. století se nazývá společně s barokním dvorem Starý zámek. Opravám statku se spolek věnuje již 10. rokem. V budoucnu by tu mohlo vzniknout i zemědělské muzeum.

První písemná zpráva o osídlení pochází z roku 1356. Hrad je oblíbeným cílem turistů a zahrál si například v pohádce Honza málem králem.

Městys Borotín loni získal Zlatou cihlu v soutěži Vesnice roku Jihočeského kraje za dlouhodobou koncepci podpory aktivit místních spolků, sdružení a další zájmové činnosti v obci a také za realizovaní obnovy Starého zámku v duchu Programu obnovy venkova.

Aktivní členové spolku zde připravují tradiční akce jako Velikonoce na statku, Dožínky či různé koncerty. Letošní pozastavenou sezonu otevřou v sobotu 20. června Slavnosti slunovratu. Program bude začínat ve 13 hodin a věnován bude především dětem. Vydají se na hledání pokladu. Nejen dospělí se mohou dozvědět, jaké tradice provázejí Slunovrat …mocné devatero kvítí, očistná síla ohně a vody.

Večerní program ve 21 hodin otevře divadelní představení s Vilmou Cibulkovou, po kterém bude následovat ohňová show inspirovaná oslavou Slunovratu a snad i posezení při hudbě.

Barokní dvůr Borotín

Hospodářský dvůr Starý zámek v Borotíně prochází postupnou obnovou od roku 2010.

Do dnešního dne se povedlo většinově zrekonstruovat původní obytnou budovu, špejchar a nejstarší objekt dvora – pozdně renesanční budovu tzv. ovčína. Částečnou obnovou prošla i budova stájí a historický cihelný plot na jižní terase statku.

Letošní, jubilejní rok je velkorysý – je naplánováno hned několik projektů: aktuálně probíhá adaptace budovy původních chlívků (tzv. přístavku) na veřejné toalety tak, aby bylo vytvořeno adekvátní sociální zázemí pro návštěvníky statku a protilehlého hradu. V červenci se rozběhne obnova krovu nad budovou stájí – projekt je spolufinancován z Programu záchrany architektonického dědictví MKČR 2020. Třetím projektem bude obnova fasád ovčína společně s vyzděním dodatečných opěrných pilířů, které by měly definitivně zajistit statiku objektu – tento projekt je spolufinancován z programu Jihočeského kraje Nemovité kulturní památky 2020. 

Spolek Barokní dvůr BOROTÍN, z.s. se konkrétní formou podílel na většině realizovaných projektů obnovy statku. Aktuálně je podpora cílena na projekt výstavby veřejných toalet. Kromě organizace veřejné sbírky pomáhá spolek také pořádáním dobročinných bazarů nebo realizací kulturních akcí v objektu dvora, kdy výtěžek z prodeje a dobrovolné vstupné jsou použity na financování projektu. Nemalou podporou byl i příspěvek získaný z programu ČSOB pomáhá regionům (2019), kde nominovaný projekt obnovy krovu veřejných toalet obsadil díky příspěvkům drobných dárců druhé místo v Jihočeském kraji.