Pro veřejnost si na přání připravil promítání a povídání na téma „Kam se poděl zlatý poklad“. Při této přednášce se věnoval dramatickému pátrání po osudech zlatého československého pokladu v nejrůznějších archivech u nás i v zahraničí. Vzpomínal na zajímavá setkání s pamětníky a představil utajované zápisy z vleklých a dramatických jednání o navrácení československého měnového zlata, jež bylo podmíněno tím, že Československo zaplatí USA a Velké Británii "daň za osvobození", do níž spadaly mimo jiné uniformy a výzbroj nejenom živých, ale i padlých vojáků, včetně bomb, které naši letci shodili na Německo. Informace, které při přednášce zazněly, ještě dlouho rezonovaly v uších mnohých přítomných návštěvníků.

Při druhé přednášce se věnoval tématu „Česká stopa Adolfa Eichmanna“, při níž vyprávěl o náročném pátrání a dokumentování celého příběhu studentům Gymnázia Prachatice a veřejnosti. Návštěvníci se tak dozvěděli o jihočeských kořenech (vazby na blízké okolí Českých Budějovic) rodiny Adolfa Eichmanna, který je považován za architekta holokaustu a také o náročném pátrání po jeho osobě po válce, které vyústilo až v zásah elitní izraelské zpravodajské služby Mossad, která Eichmanna vypátrala, odvezla do Izraele, kde byl postaven před soud a následně odsouzen k trestu smrti, který přijal, byť se necítil čímkoliv proviněn.

close Publicista a novinář Stanislav Motl besedoval v Prachaticích. info Zdroj: Zdeněk Krejsa, Jakub Imbera zoom_in Publicista a novinář Stanislav Motl besedoval v Prachaticích.

Stanislav Motl do Prachatic zavítal po několika letech a jak sám uvedl: „Jsem tu u vás moc rád, práci, kterou odvádíte, děláte opravdu dobře. Je nutné a stále více potřebné o tématu lidských práv mluvit, předávat příběhy, aby se nezapomnělo, aby si lidé uvědomili, že válka je stále kolem nás. Přeji vám hodně zdaru a těším se na další milá setkání“, uzavřel své povídání.

Přednášky se uskutečnily v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost, nad kterým převzali záštitu senátor Tomáš Jirsa, jihočeský hejtman Martin Kuba a poslanec a starosta města Prachatice Jan Bauer. Projekt finančně podpořil Jihočeský kraj a Nadační fond obětem holocaustu. Děkujeme.

Přednášky Stanislava Motla odstartovaly celou řadu akcí a aktivit z multikulturní aktivity, které budou pokračovat po celý říjen v prostorách KreBul, o.p.s. Sledujte skříňku na rohu domu Křižovatka u parku (Zlatá stezka 145, Prachatice) či webové stránky www.krebul.cz.

Zdeněk Krejsa, KreBul, o.p.s.

Autorovi děkujeme za příspěvek.