„V prvních měsících covidu, kdy začala platit protiepidemická opatření, jsme měli strach, že budeme muset projekt zrušit. Děti nebyly ve škole, do soutěže se zprvu nikdo nehlásil, nikdo nevěděl, co bude dál,“ popisuje nesnáze projektu jeho hlavní koordinátorka Gabriela Sokolová Loskotová. Do soutěže se nakonec přihlásilo šest týmů, z nichž čtyři práci na videu dokončily. Z původně plánovaných tří workshopů se nakonec uskutečnily jen dva, a to pouze on-line. O to větší respekt patří dětem, které si především se střihem filmu musely poradit úplně samy.

„Soutěžní snímky mě mile překvapily. Přestože po technické stránce by bylo ještě možné něco vylepšovat, zaujaly nás nápady i způsob zpracování, ale především verva, se kterou se děti do projektu pustily. Téma uchopily velice kreativně a moc se těším na pokračování, které určitě na příští rok naše edukační oddělení připravuje,“ shrnul ředitel husitského muzea a zároveň člen odborné poroty, která snímky hodnotila, Jakub Smrčka.

Přestože se soutěže zúčastnily čtyři týmy, s „bramborovou medailí“ nikdo neskončil. O třetí místo se totiž svorně podělila sekunda gymnázia Pierra de Coubertina s týmem mladších dětí Pavoučků z Klášteráku. Druhou příčku obsadili rovněž Pavoučci z Klášteráku, tentokrát šlo ale o starší děti, které porotu zaujaly s videem Tábor, jeho věže a rozhledny. Vítězem projektu se stalo filmové studio Aktovka production. Jejich snímek Skok do přítomnosti byl pro členy poroty jednomyslným favoritem. Dobrou zprávou je, že nikdo neodešel s prázdnou. Děti si odnesly dary v podobě sladkostí, voucherů do Jump arény, volných rodinných vstupenek na Kozí Hrádek, muzejních triček a řady dalších drobností. Jump aréna Tábor se postarala také o hlavní výhru v podobě tříhodinového skákání s trenérem pro celý vítězný tým.

Kostky už jsou vrženy a projekt zná své vítěze. Veřejnost však bude mít možnost udělat si na filmy vlastní názor. Od pondělí 22. listopadu snímky vyvěsíme na facebookové stránky Husitského muzea, kde vyhlásíme také diváckou anketu. Hlasovat bude možné do konce roku 2021.

Kateřina Nimrichtrová