V arboretu botanické zahrady stále kvete podrostové bylinné patro, ale na odiv návštěvníků teď přicházejí především různé druhy rozkvetlých dřevin. Konkrétně je toto období typické pro kvetení rhododendronů, kterých máme v botanické zahradě několik barevných kultivarů.

Z méně známých dřevin upoutá svým netradičním, ale atraktivním vzhledem například kalina japonská (Viburnum plicatum), halézie karolínská (Halesia carolina), nebo například rojovník grónský (Ledum groenlandicum).

Neméně zajímavou, i když možná ne tolik svým vzhledem, jako svou historií a biologií je sekvoj vždyzelená (Sequoia sempervirens) rostoucí v dolní části arboreta. Tato stálezelená dřevina byla vysazena na podzim roku 2019 a to při přiležitosti 20. výročí partnerství mezi Táborem a Orindou. Tento exemplář vypěstovala rodilá Češka žijící již několik let v americkém městě Orinda, kde patří mezi hlavní osoby zajišťující výměnné pobyty studentů. Sekvoj je jehličnan žijící na pobřeží jižního Oregonu a Kalifornie. Může dorůst velikosti až kolem 100 metrů a průměru kmene až 6 metrů. Přírůstky darované sekvoje dosáhly za minulý rok cca 90 cm. Bohužel letošní zima zdravotní stav sekvoje poznamenala.

V domovině sekvoje totiž panuje mírnější klima a mrazy jí příliš nesvědčí. I když mrazem sežehlé jehlice nevypadají příliš pěkně, sekvoj nezapřela svou houževnatost a již začíná opět přirůstat a se svým stavem se velmi dobře vyrovnává a pokračuje zdárně v růstu.


Ing. Žaneta Šišková
vedoucí Botanické zahrady při VOŠ a SZeŠ Tábor