S nápadem zorganizovat sbírku přišla četařka Michaela Pěčková. „Když jsem uviděla v televizních zprávách reportáž, že kvůli Covidu se vyprázdnily veškeré potravinové banky a potřebují pomoc, tak mě napadlo, že bychom se toho mohli ujmout my, vojáci. Tím spíš, že jsme všichni v této složité době byli zaměstnaní s plným platem.“ Pěčková navíc poukázala i na fakt,  že spousta vojáků sloužila na různých odděleních v nemocnicích a sami měli možnost vidět na vlastní oči, jak může být tento vir zákeřný a jak může změnit lidem jejich životy. „V současné době nikdo nemůže vědět, jestli se do podobné situace nemůže sám dostat. Proto je důležité si navzájem pomáhat,“ poznamenal velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Tršo, který uskutečnění této aktivity v posádce Bechyně schválil a plně podporoval.

Po úvodní myšlence následovaly samotné přípravy celé akce. „Všechno jsem musela zorganizovat tak, aby to nikoho neomezilo a zároveň, aby lidé měli čas a mohli věci přinést. Proto jsem zvolila dobu oběda, mezi 11. a 13. hodinou. Každý den v týdnu, kromě pátku po dobu měsíce května,“ popsala první kroky četařka Pěčková. Podle ní byli vojáci zprvu skeptičtí a nebyli si jisti, jak Potravinová sbírka funguje.

Právě její organizaci vysvětila ředitelka Potravinové banky Jihočeského kraje Kristýna Škabradová. „Je určena pro potřebné osoby z Jihočeského kraje. Nejčastěji se jedná o rodiče samoživitele, osamělé seniory nebo osoby s tělesným i duševním onemocněním. Nejčastěji kvůli ztrátě zaměstnání, nemoci či úmrtí v rodině se tito lidé ocitnou v aktuální krizi.“  Potravinová banka spolupracuje se sociálními službami a sociálními odbory měst. Za první tři měsíce roku 2021 podpořila 10500 osob prostřednictvím 90 organizací.

Největší zájem je o základní trvanlivé potraviny a drogérii. „Výborné jsou například luštěniny, jelikož se mohou dlouho skladovat a mají skvělou výživovou hodnotu. Obecně je také velká poptávka po všech konzervovaných potravinách. Lidé rádi darují těstoviny a rýži. Když k nim přihodí například rajčatovou omáčku nebo protlak, dar ještě o level povýší,“ doplnila ředitelka Škabradová.

„Nakoupili jsme převážně věci na hygienu a různé potřeby pro děti, například plenky, ubrousky, kojenecké výživy, sunary a potom trvanlivé potraviny,“ prozradila velitelka provozní čety poručice Simona Miková, která přinesla společně s ostatními příslušníky čety několik plných krabic. „Jsem hrozně hrdá na lidi ze své roty, roty logistiky 151. ženijního praporu, protože tam byla největší účast a přinesli toho nejvíc. Musím ale pochválit například i občanské zaměstnance a vlastně všechny, kteří přispěli. Myslím, že to má smysl,“ dodala hlavní organizátorka celé sbírky.

Přispět se dá i bez hromadných akcí. Veškeré informace, jak lidé mohou Potravinovou banku podpořit, jsou obsaženy na webových stránkách www.pbjk.cz nebo na portálu Darujme.cz - https://www.darujme.cz/projekt/1200121.

kpt. Zuzana Králová, 15. ženijního pluk