Desáté výročí si s menším zpožděním připomněly nejen plánské dámy při Svatojánském večeru pod lampou ve čtvrtek 25. června. Večery pod lampou pořádá plánská městská knihovna už řadu let a své mimořádné místo mají právě ty o letním slunovratu, spojené s večerními procházkami a literárními zastávkami. Letošní večer jsme věnovali kulinářství v průběhu času, jelikož zlatým hřebem programu byl křest druhé knížky receptů plánských dam a ochutnávka pochoutek připravených podle nich.

Program začal v knihovně prohlídkou výstavy z činnosti Klubu Plánských Dam a pokračoval přednáškou Mgr. Jakuba Rychtara o strávnících středověku. Poté byli účastníci pozváni na historicko-kulinářskou procházku a knihovnice měly pro každou ze sedmi zastávek připraven příběh s hádankou. Cílem procházky byla zahrada plánské fary, kde už byl připraven pánský sbor Strýctet, aby přítomným v recesním duchu zazpíval několik žertovných písní o jídle.

Následoval křest kuchařské knihy a možnost jejího zakoupení i s bonusem a případným získáním limitovaného dotisku receptů, které se nevešly a kdo je chtěl, musel zase roztočit mozkové závity. No a pak se mlsalo, povídalo, mlsalo a povídalo. Počasí přálo a nálada byla velmi pohodová.

Václava Vyhnalová, knihovnice