A proč jsou prohlídky nazvané letos „tajemné“? Tajemství ukryté v podzemních chodbách je opředené pověstmi města Týn nad Vltavou. Čeká na vás ohnivý kočár, duch, který bloumá podzemím, výstřel z děla a dokonce i čert. Procházka chodbami místy připomíná strašidelný příběh, který je doplněn linoucím se závanem staré hlíny a vlhkostí podzemí.

Vznik podzemního labyrintu je datován již do 15. století, dýchne na vás tak závan středověkých časů. Součástí prohlídky je rovněž upoutávka na nově vznikající naučné stezky v Týně nad Vltavou. Jedná se o Potahovou stezku podél řeky Vltavy spojenou s tradicí vorařství a stezku k baroknímu pískovcovému sousoší Velký Depot.

Celá trasa je dlouhá 160 metrů a je třeba ji absolvovat oběma směry. Na vše vás vybaví náš nový tým průvodců, zapůjčí vám pláštěnky, holínky, helmy i svítilny.  Přímo u vstupu je zkušební rám, který simuluje nejužší místo, jaké podzemí ukrývá. Kdo jím neprojde, tomu zůstane tajemství chodeb navždy uzavřeno. Nejen pro tyto návštěvníky, ale také pro ty, kteří mají strach ze stísněných prostor nebo je jim ze zdravotních důvodů vstup do podzemních chodeb odepřen (prohlídka není vhodná pro osoby s pohybovým omezením) je připravena virtuální prohlídka. Tu shlédnete na interaktivní tabuli umístěné v historické chodbě turistického informačního centra, která vede přímo do tajemného podzemního labyrintu.

Podzemní chodby jsou otevřeny do konce měsíce září.

Lucie Haasová