V objektu se již nachází infocentrum, členové spolku by zde ale rádi vybudovali také prostor pro sousedské posezení u kávy. Lidé se tak budou moci nejen potkat, ale i plánovat další aktivity spojené s opravou mlýna a vybudováním expozice zaměřené na připomenutí bohaté jistebnické historie. Součástí programu budou také kulturní akce, jako např. výstavy a divadla malých forem. Aktuálně probíhá příprava a úklid prostoru, provoz kavárny by měl být zahájen v květnu příštího roku.

Ve stejném regionu Nadace Via podpořila také spolek Naplaveno, který chce propojit obyvatele Jistebnice a přilehlých osad. V září spolek zorganizoval Zažij Jistebnici jinak a nyní připravuje akci Oživená stodola. Tou chce ukázat historii malé osady Stružinec a vytvořit divadelní představení přímo v tamní stodole. Cílem je na závěr propojit obyvatele Jistebnice, Stružince i dalších osad masopustním průvodem, ve kterém se objeví netradiční masky, které si obyvatelé sami vytvoří.

Program Živá komunita podporuje všechny, kdo chtějí zlepšit život ve svém sousedství, něco dohromady tvořit a prostřednictvím společných zážitků upevnit mezilidské vztahy. Nadace Via poskytuje vedle finanční podpory odborné semináře a konzultace.

Hana Sedláková