Patrová budova zámku Kratochíle se využívala jako lovecké letní sídlo. Původně na místě zámku stával hospodářský dvůr zvaný "Leptáč", který v roce 1569 věnoval Vilém z Rožmberka regentu rožmberského dominia a budovateli rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan, který zde postavil nový dvůr a kolem něho rozsáhlou oboru. Dvůr se zalíbil rožmberskému vladaři na tolik, že ho v roce 1579 směnil s Krčínem za městečko Sedlčany a 10 vesnic.
Po vzoru italských vil nechal Vilém z Rožmberka v letech 1583 - 89 zde vystavět zámek a stavbou pověřil vlašského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna.
Nejhezčím místem na zámku je zlatý sál. Na své letní sídlo sem Rožmberkové jezdili odpočívat a užívat života a odtud pochází i název "Kratochvíle". V roce 1601 jí koupil Rudolf II.  a brzy na to ji získali Eggenbergové a v roce 1719 Schwarzenbergové.
Kratochvíle ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a  dekoračního umění doby renesance.
Pokud na zámek Kratochvíle zavítáte, můžete se vydat hned na několik prohlídkových tras:
 - Prohlídka renesanční vily zámku (Vstup do zámecké zahrady je v rámci tohoto okruhu zdarma.)
- Grand prohlídka vily a kostela Narození Panny Marie (Prohlídka renesanční vily a kostela Narození Panny Marie. Vstup do zámecké zahrady je v rámci tohoto okruhu zdarma.)
- Prohlídka kostela Narození Panny Marie (Prohlídka kostela Narození Panny Marie - pouze pro organizované, předem domluvené skupiny. Vstup do zámecké zahrady je v rámci tohoto okruhu zdarma.)
- Zámecká zahrada (Vstup do zámecké zahrady a následná procházka probíhá samostatně, bez průvodce.)
Za tip na příjemný výlet děkujeme Janu Malířskému