„Rekordní účast jsme měli přes 1800 pochodníků, k tomu je nutné vždy počítat navrch tak dvě stě dalších, kterým se nechce čekat fronta u registrace. Písečáci většinou ráno kouknou z okna a jak je hezky, tak vyrazí. Jezdí k nám ale lidé z různých míst – třeba ze Strakonic klasicky osmdesátiletý pán na kole, měli jsme ale i účastníky z Indie, Brazílie nebo Austrálie,“ uvedl předseda pořádajícího odboru Klubu českých turistů Otava Písek Stanislav Nohejl.

 Zájemci o výšlap se mohou potkat od 9 hodin u Základní školy Šobrova v Písku, zaregistrovat se tam a vyrazit, případně se mohou vydat na vrchol po vlastní ose a nahlásit účast až nahoře do 13.30 hodin. Cílem je Velký Mehelník, s 633 metry nejvyšší vrch Píseckých hor. Na kopci bude hořet oheň, u kterého je možné si opéct buřty, na zahřátí bude k dispozici horký čaj.

Od chvíle, kdy v roce 2002 organizátoři začali počítat účastníky, s nimi na Silvestra na Mehelník vyrazilo 25 001 pochodníků. Kromě toho rovněž tisíce psů, 79 koní a perličkou je, že v roce 2017 dokonce i koza. Pokud je nasněženo, řada turistů se vydává vzhůru na běžkách, jiní zase volí v suchých letech jízdní kola.

„U ohně bude hezky teplo, kromě čaje navíc každý obdrží sušenku, razítko, pamětní kartičku a náš program, kdyby se chtěl zapojit do dalších akcí. Odměníme nejvzdálenějšího, nejstaršího – chodí s námi i devadesátiletí turisté – a nejmladšího účastníka a kromě toho vylosujeme náhodného pejska, který dostane věnec buřtů,“ prozradil Stanislav Nohejl.

Za zaslání článku děkujeme Vladimíru Zemánkovi, koordinátorovi komunikace České unie sportu