Dozvíte se také, že první ozdoby byly jedlé, i to, co je polaz, a jak si ho můžete vytvořit i sami. A že souvisel s lidovou magií slunovratu i koledníky, kteří chodívali ponejvíce na Štěpána dům od domu a zpívali koledy. V tomto čase ale v Krumlově potkáte spíše roje andělů a okusíte další součástí zdejšího bohatého adventního programu. Dopřát si můžete i výšlap na ikonickou zámeckou věž a pod ní se kochat v Hradním muzeu poklady z depozitářů - mj. i sklo a porcelán, který provázel vánoční čas už Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenberků. Připravena je tam i ukázka vánoční tabule ředitele krumlovského panství.

Příští neděli se s Toulavou kamerou můžete podívat i do Jindřichova Hradce na světově unikátní Krýzovy jesličky. Uvidíte, jak se během velmi náročné rekonstrukce proměnily a vrátily do barevné podoby před více než sto lety, kdy je punčochářský mistr Tomáš Krýza vytvořil. Tým restaurátorek a pracovníků Muzea Jindřichohradecka dokázal po dvoumetrových segmentech ozdravit tento největší lidový mechanický betlém s více než tisícovkou figurek vlastními silami a zabránit tak tomu, že by byl odvezen do restaurátorské dílny a zhruba 15 let by ho návštěvníci nemohli vidět.

close Tradiční zdobení vánočního stromku je oblíbené podnes. Méně známý je tzv. polaz - i ten je k vidění v Regionálním muzeu v Č. Krumlově. info Zdroj: Mirka Bezrouková zoom_in Tradiční zdobení vánočního stromku je oblíbené podnes. Méně známý je tzv. polaz - i ten je k vidění v Regionálním muzeu v Č. Krumlově.

Výlety s Toulavou kamerou si můžete naplánovat i pro příští rok - inspiraci najdete v už 37. dílu oblíbeného knižního seriálu - právě teď se vypravil do knihkupectví. Jihočeské tipy na jeho stránkách už znáte také z obrazovky, například Archeoskanzen Trocnov, Zlatý kočár z krumlovského zámku anebo Netolicko s mj. s připomínkou slavných koňských trhů a zajímavostmi ve zdejším muzeu. Unikátní sbírkou pohlednic, ukázkami venkovského života v okolí i městských řemesel - mezi ta nejproslulejší patří podnes pečení netolického chleba.

Mirka Bezrouková

close Vánoce, Vánoce přicházejí info Zdroj: Deník/ Redakce zoom_in

Pořádáte u vás v obci nebo městě pěknou adventní akci? Napište nám o ní na jihoceske.vanoce@denik.cz. Rádi vás příspěvek zveřejníme.