Podívejte se, jak Valašský Balaton vypadá uprostřed léta: 

| Video: Youtube

Pláže travnaté i písečné

Oblíbené přírodní koupaliště, které leží mezi obcí Nový Hrozenkov a městem Karolinka, je sice mezi lidmi známé jako Valašský Balaton, oficiálně se však zdejší areál jmenuje Na Stanoch. Mezi lidmi je známý i jako „Kačák“.

Koupaliště tam nebylo vždycky. Zdejší umělé jezero je pozůstatkem po někdejší těžbě štěrkopísku, a v tom tkví také tajemství jeho krásně průzračné vody.

Jak vzniklo pojmenování Valašský Balaton, vám asi nikdo ze zdejších obyvatel nevysvětlí. S největším jezerem ve střední Evropě, jehož název je odvozen ze slovanského slova „blato“, tedy bažina, nemá společného vůbec nic.

Vodní plocha má rozlohu celkem 9,5 hektaru. Návštěvníci si mohou vybrat, zda dají přednost travnaté pláži, nebo zvolí raději písečnou.

„Lidé mají k dispozici přímo v areálu hygienické zařízení, tedy převlékárny, sprchy a toalety. Nechybí ani stánky s občerstvením, dětské hřiště či plocha pro plážový volejbal,“ píše na svém webu obec Nový Hrozenkov.

V areálu byla vybudována základna s umělou sjezdovkou pro akrobatické skoky do vody na lyžích a prknech. Na své si u Valašského Balatonu přijdou také vyznavači sportovního rybolovu.


Nahrává se anketa ...

Za plaváním v příjemném prostředí, vodními radovánkami a nejrůznějšími sporty, které se Na Stanoch dají provozovat, míří nejen zdejší obyvatelé a lidé z okolí, ale také turisté a návštěvníci Beskyd a rekreanti z blízkého Slovenska.

Kouzlo Nového Hrozenkova a jeho okolí oceňuje i herec Roman Vojtek, který tam má chalupu. „Pro ty, co mají rádi koupání, je skvělý Valašský Balaton,“ doporučil nedávno v rozhovoru pro Valašský deník.

Snadná cesta k Balatonu

Jak se k Valašskému Balatonu dostat? Ze Vsetína to vlakem i autobusem trvá do Nového Hrozenkova asi půl hodiny. Pokud jede člověk autem, může ho odstavit u areálu, kde je parkoviště pro tři stovky aut.

Areálem navíc prochází známá cyklostezka Bečva, tam lze dorazit i na kole či koloběžce. A pokud jen projíždíte, nabízí areál „Kačáku“ možnost příjemné zastávky.

„Cyklostezka, která vede z Velkých Karlovic ke Vsetínu, je rovinatá a nenáročná. Je tak vhodná pro rodiny, děti i seniory,“ uvedl v článku Valašskou trasu mírným terénem zvládnou v pohodě bruslaři i menší děti již dříve Deník.

Valašský Balaton láká na křišťálově čistou vodu:

Sport i taneční party

Břehy jezera slouží také jako místo pro kulturní akce, tanec a společenské povyražení. Letošní prázdninové večery tam například 13. července rozproudí jeden z největších tanečních festivalů na Moravě s názvem Balaton Open Air. Na něm vystoupí mimo jiné slovenský DJ Luis de Mark, který představí svou LED vizuální show.

A už o dva týdny později návštěvníky potěší zdejší legendární party Dirty Dancing a „staré dobré fláky“ z gramofonu.

V minulosti se Na Stanoch konal například festival Valašské letokruhy, který spojuje hudbu, řemesla a uměleckou tvorbu, nebo pořad Svatojánské ohně pořádaný místním folklorním souborem Ostrévka.

Areál Na Stanoch zvládne i velké sportovní akce. V předešlých letech býval dějištěm tradičního triatlonového závodu Valachy Man, kterého se účastnilo na osm stovek závodníků. V zimě jej rádi navštěvují otužilci, a pokud pořádně mrzne, prohánějí se tam bruslaři.

close Balaton v Novém Hrozenkově v létě tepe v rytmu taneční hudby. info Zdroj: Deník/Iva Nedavašková zoom_in Balaton v Novém Hrozenkově v létě tepe v rytmu taneční hudby.

I Valašský Balaton má svá pravidla

Vstup do areálu je bezplatný, ale návštěvníci musí dodržovat stanovená pravidla. „Do areálu je zákaz vstupu psům a není zde povoleno kempování,“ upozorňuje vedení obce Nový Hrozenkov. Motoristé by měli využívat parkoviště; a neparkovat v okolí ani na okraji silnice, kde je to zakázáno.