Předchozí
1 z 6
Další

Podmínky se nicméně mění velmi často a třeba vláda Saska, kam spadají i oblíbené a nejen v předvánoční době hojně navštěvované Drážďany, dokonce vyzvala organizátory trhů k jejich zrušení. V době uzávěrky tohoto článku zatím z blízkých destinací odložili začátek vánočních trhů v Linci.

Kvůli koronaviru se letos neuskuteční ani Christkindlesmarkt v bavorském Norimberku, který je u Čechů oblíbeným výletním cílem v předvánoční době a jehož historie sahá až do roku 1628. „Christkindlesmarkt je pro letošní rok bohužel zrušený a nebude se konat,“ informoval redakci Deníku v pátek 19. listopadu mluvčí města Norimberk Thomas Meiler.

Zaměstnanec hotelu H10 Costa Adeje Palace na kanárském ostrově Tenerife
Cestovatelský semafor se změní. Návrat se ztíží z Madeiry i Kanárských ostrovů

Jiná hojně navštěvovaná města zatím trhy nezrušila, rychle rostoucí počet nakažených však může situaci změnit ze dne na den. Doporučujeme se proto informovat přímo na webových stránkách jednotlivých měst.

Vídeň

V rakouské metropoli najdete hned několik míst, kde se konají vánoční trhy. Sváteční atmosférou dýchají nejkrásnější místa Vídně od poloviny listopadu. Ve vzduchu se vznáší vůně vánočního pečiva, horkého punče a pražených mandlí. Staré město a nákupní bulváry jsou vyzdobeny slavnostním osvětlením a přinášejí do města vánoční náladu.

Nejznámější z vídeňských trhů se koná na Radničním náměstí (Rathausplatz). „Tradiční vánoční trhy se 125 prodejními stánky nabízejí vánoční dárky, ozdoby na stromečky, umělecké a řemeslné výrobky, kulinářské dobroty, sladkosti a nápoje pro zahřátí. Stromy v Radničním parku a podél ulice Ringstrasse září slavnostním leskem.

Mimořádným lákadlem pro zamilované je Herzerlbaum - strom ověšený svítícími červenými srdíčky. Dětský svět nabízí kolotoč, sobí potah a v parku překrásné světelné instalace,“ popisuje web www.wien.info, kde jsou k dispozici podrobné informace o dalších vánočních trzích ve městě, a to i v češtině.

Vzhledem k protiepidemickým opatřením by si návštěvníci měli zjistit aktuální informace. Od 22. listopadu bude v Rakousku platit plošná uzávěra, která neumožní turistům ze zahraničí příjezd do země. Potrvá přitom minimálně 10 dní.

Bratislava

Centrum Bratislavy ožije vánočními trhy od 26. listopadu a potrvají do 22. prosince. „Pokračujeme v novém konceptu vánočních trhů s jedinečnou atmosférou, které jsou zaměřené na kvalitu, jsou ekologické, bezpečné a opět se stanou místem, kde si společně užijeme vánoční chvíle,“ pozvala k návštěvě Iveta Kešeláková z oddělení marketingu a komunikace bratislavského magistrátu, který trhy organizuje.

Od 2. listopadu zdobí Hlavní náměstí jedle vysoká 15 metrů. Připraveno bude více než čtyřicet stánků s vánočními specialitami, tradiční slovenskou, ale i mezinárodní kuchyní. Nakoupit zde budete moci samozřejmě i vánoční dárečky. Sváteční atmosféru budou dokreslovat oblíbené vánoční písně známých osobností.

Vstup na hlavní vánoční trh se bude řídit aktuálními protiepidemiologickými opatřeními podle takzvaného covid semaforu, který Slovensko používá. „Podle těchto pravidel musí být každá hromadná akce prostorově ohraničená s kontrolovanými vstupy. Dovnitř budou moci vstoupit jen ti návštěvníci, kterým to dovoluje platný covid semafor,“ doplnila Iveta Kešeláková.

Drážďany

Vánoční trhy v německých městech jsou velmi oblíbené a mají dlouhou historii. Zasahují do více části města, ale tím hlavním centrem je Striezelmarkt, který se koná pravidelně na Starém náměstí (Altmarkt) v centru města. Trhy jsou i na Prager Strasse, na náměstí Neumarkt před kostelem Frauenkirche nebo na hlavní ulici drážďanského Nového města.

Tradice vánočních trhů na Striezelmarktu vznikla už v roce 1434. Tento vánoční trh je jedním z největších vůbec. Během šesti adventních týdnů jej navštíví přes dva miliony lidí a je tu přes 250 stánků. Nejvíce z nich nabízí pochutiny – perníčky, sušené ovoce a tradiční figurky kominíčka (Pflaumentoffel) ze sušených švestek. Nechybějí krámky s vánočními ozdobami a výrobky z místních dílen.

Kromě švestkového kominíčka je další charakteristikou drážďanských trhů velká Vánoční pyramida. A mají tu ještě jednu specialitu – Mikuláš zde čte dětem pohádky. Je to tradice, kdy od 1. do 24. prosince otevře Mikuláš každý den jedno okénko adventního kalendáře, pod kterým se ukrývá nějaký příběh, který dětem předčítá (pouze v němčině).

Cestující na Letišti Václava Havla v Praze
Dobré zprávy. USA znovu otevřely své hranice, přímé lety budou až od května

Otázkou ovšem je, zda se tradiční vánoční trhy v Drážďanech letos vůbec uskuteční. Michael Kretschmer, premiér spolkové země Sasko, kam Drážďany spadají, kvůli prudkému nárůstu počtu případů koronaviru opakovaně vyzval města, aby vánoční trhy zrušila.

Veřejné akce, mezi něž patří i vánoční trhy, jsou zde navíc přístupné jen pro očkované a ty, co nemoc v posledním půlroce prodělali. Drážďany nicméně v době vzniku tohoto článku s pořádáním tradičního trhu počítaly.

Krakov

Vánoční trhy v Krakově jsou velmi oblíbené a mají dlouhou tradici. Lidé sem jezdí za tradičními rukodělnými výrobky i výborným jídlem a pitím.

Obchodníci nabízejí široký sortiment vánočních produktů, jako jsou ručně malované baňky, ozdoby na vánoční stromeček, dekorativní předměty, vánoční ozdoby, výrobky ze dřeva, keramiky či vlny, látky, umělecké sklo, šperky i suvenýry a pohlednice.

Můžete ochutnat také vynikající grilovaná jídla, například sýr oštěpek pečený na grilu s brusinkami nebo tradiční polské jídlo bigos, což je pokrm z čerstvého nebo kysaného zelí, červeného masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření.

Popíjet k tomu můžete haličské svařené víno nebo vynikající pitný med (pozor, nejde o naši medovinu). Vánoční atmosféru dokreslují tóny tradičních polských koled.

Hlavní náměstí (Rynek Glówny) se oděje do vánočního od 26. listopadu, o den později se rozzáří největší a nejkrásnější vánoční strom ve městě. Novinkou letošního roku je prodloužení vánočních trhů, které dříve končily na druhý svátek vánoční, až do 2. ledna.

Budapešť

Maďarská metropole každoročně připravuje velkolepé vánoční trhy. Ty letošní začínají 23. listopadu a potrvají do Nového roku. Město během nich zaplní šest stovek stánků s rozmanitým sortimentem. Najdete je po celém městě, hlavní trhy se ale konají na náměstí Szent István tér před velkolepou bazilikou svatého Štěpána, odkud se trhy přelévají do okolních uliček až na náměstí Erszébet tér a Vörösmarty tér.

Ve stáncích nečekejte žádný kýč. Prodejce pečlivě vybírá k tomu sestavená speciální komise. Tím je zajištěno, že se zde prodávají pouze originální místní výrobky.

Na své si zde určitě přijdou gurmáni. Maďarská kuchyně je vyhlášená a vůně místních specialit se line celým trhem. Na burgery nebo párek v rohlíku zapomeňte, jídla jsou maďarské provenience, skvělé chuti a vysoké kvality. Kuchaři je připravují přímo před zraky kolemjdoucích a výběr je nekonečný. Jenom drobné upozornění, aby nedošlo k záměně: gulas je v Maďarsku polévka, náš guláš je v maďarštině pörkölt.