Dva varovné výstřely do vzduchu v pondělí odpoledne zastavily v Českých Budějovicích prchajícího zločince. Podle policie byly výstřely oprávněné.
„Policie České republiky provedla vyhodnocení, zda bylo donucovacích prostředků použito v souladu se zákonem. Všechny donucovací prostředky byly použity oprávněně,“ uvedla včera okresní policejní mluvčí Regina Tupá.
Zjišťování se týkalo případu, o kterém jako první včera informoval Deník. Hlídka policie zasahovala na základě oznámení, že v oddělení obuvi v obchodním domě IGY údajně došlo ke krádeži. Jeden z dvojice pachatelů však odmítl prokázat svou totožnost. „Dal se na útěk do ulice Bedřicha Smetany a směřoval k Pražské třídě,“ popsala podrobnosti Tupá.


Pouta
Při útěku pronásledoval pachatele policista, který použil výzvu: Stůj, policie. Stůj, nebo střelím. „Na tuto výzvu pachatel nereagoval a z tohoto důvodu byl použit donucovací prostředek varovný výstřel,“ doplnila k zásahu policejní mluvčí.
Dva výstřely do vzduchu zaslechli i svědci incidentu. Pražská třída, kam směřoval pachatel, pak byla svědkem poslední fáze útěku. „Dělej ty grázle, roztáhni nohy, dělej! Tohle řval ten policajt na chlapa, kterého zatýkal,“ líčili událost Deníku očití svědci.
„Pachatel zastavil na travnatém dělicím pásu v Pražské třídě, kde byl následně zajištěn svedením na zem a přiložením služebních pout,“ potvrdila Tupá.
Po bleskové akci byl pachatel předveden na obvodní oddělení policie v ulici 28. října.
V případě podezřelého devětadvacetiletého muže z Českobudějovicka policisté zjistili, že se jedná o osobu v celostátním pátrání. „Na osobu byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody,“ uvedla policejní mluvčí.
Donucovací prostředek – varovný výstřel je podle policejní mluvčí používán v rámci okresu České Budějovice ojediněle a vždy je policií následně vyhodnocován z hlediska oprávněnosti a zda bylo jeho užití v souladu se zákonem.
Pachatel zadržený v Pražské třídě byl eskortován do Vazební věznice v Českých Budějovicích.
Jedná se o osobu, která byla v uplynulých třech letech pravomocně odsouzena a potrestána za majetkovou trestnou činnost.