VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potápěč mokrý chleba má...

JIŽNÍ ČECHY - Do té vody zkrátka musíte, i když na hladině plavou kusy ledu. Tak takhle přemýšlejí profesionální potápěči Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

28.10.2007
SDÍLEJ:

Potápěči se musí nořit pod studenou hladinu Římovské přehrady se svítilnou, protože v hloubce nevidí víc než na tři čtyři metry.Foto: Václav Pancer

O nesnázích jejich náročné a mnohdy husí kůži nahánějící práci se mohli přesvědčit všichni, kteří tento týden spatřili žabí muže, kterak se noří do nevlídných vln Římovské přehrady na Českokrumlovsku.
„V úterý 23. října se konalo v přehradní nádrži Římov součinnostní cvičení potápěčských skupin Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje,“ vysvětluje mluvčí HZS Vendula Matějů.
„Pořádáme jej čtyřikrát do roka. Nyní se jej zúčastnily potápěčské skupiny z Českých Budějovic, Českého Krumlova a Písku.“
Tématem výcviku bylo tentokrát potápění ve ztížených klimatických podmínkách, kdy teplota vzduchu se pohybovala okolo nuly a padal déšť se sněhem.

Muži na šňůře

„Výcvik probíhal se speciálními maskami, které umožňují komunikaci mezi dvěma potápěči nebo potápěčem a lidmi na hladině prostřednictvím bezdrátového přenosu,” říká Jiří Urban, instruktor a vedoucí krumlovské potápěčské skupiny.
„Potápěči cvičili orientaci v terénu a mapování dna pomocí buzoly a označené šňůry navinuté na speciální cívku. Cvičili také záchranu druhého potápěče pomocí vlastní potápěčské výstroje z hloubky více než 20 metrů.“
Potápěči se podívali až na dno Římovské přehrady čili se museli ponořit do hloubky kolem čtyřiceti metrů. Při pozvolném výstupu si zkoušeli sundat i nandat komunikační masku a trénovali také dýchání ze záložního dýchacího přístroje.
Počasí skutečně nebylo na koupání. Revmatika by do vody nevyhnal. „Teplota pod vodou se pohybovala okolo deseti stupňů, takže potápěči museli použít speciální vodotěsné kombinézy,“ potvrzuje Vendula Matějů. Potápěči v nich mají mezi tělem a oblekem ještě vrstvu vzduchu, která brání neúprosnému pronikání chladu.
Čtrnáct metrů pod hladinou viděli potápěči na 4 metry, zato v hloubce 20 metrů by nespatřili ani vánočního kapra, který by jim proplul těsně u obličeje. Teprve až ve 23 metrech opět viděli tak tři metry před sebe.
„Nezbytnou součástí výstroje potápěčů jsou proto vodotěsné svítilny,“ vysvětluje instruktor Jiří Urban.
I přes nevlídné podmínky, lákající spíš ke kamnům a voňavému svařáku, hodnotili účastníci své podzimní personální koupání kladně. Potápěčské skupiny navzájem spolupracovaly, dané úkoly splnily na profesionální úrovni.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. A o potápěčích to platí dvojnásobně. „Naše potápěčské skupiny mají každý rok v průměru tak 15 zásahů,” říká mluvčí hasičů Vendula Matějů. „Jedná se většinou o vyhledávání a vyzvedávání utonulých osob. Hledáme ale také potopené lodě či automobily. Provádíme jejich vyproštění a zamezujeme úniku ropných produktů nebo jiných nebezpečných látek, které mohou způsobit těžkou ekologickou havárii.”
Náročnost práce si všichni uvědomují. „Potápěči se musí proto každý měsíc zúčastňovat zdokonalovacích výcviků,” doplňuje Jiří Urban.

Právo odmítnout

Mezi účastníky cvičení byl také krumlovský potápěč Pavel Vítek. „Z devadesáti procent nevidíte pod hladinou vůbec nic. Musíte si dávat pozor na ostré předměty, třeba na uřezané ocelové konstrukce. Držíte se naváděcí šňůry a využíváte potápěčské komunikace. Pod vodou vám hrozí rozříznutí obleku, uvíznutí nebo intoxikace.“
Psychicky musí být potápěč v naprosté pohodě. „Přesto někdy do vody nevlezete,“ pokračuje krumlovský potápěč. „Když se na splnění úkolu necítíte, protože nejste fit, máte právo odmítnout. Je to lepší, než tam dole potom zkolabovat,“ dodal Pavel Vítek.

28.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 18 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci betonář, železář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: betonářské a železářské práce,, pož.: základní znalost orientace ve stavebních plánech,, nástup možný ihned,, příspěvek na životní pojištění, závodní stravování, možnost ubytování, odměny při pracovních a životních výročí, mzda dle výkonu, kontakt tel., e-mailem nebo osobně od 7:00 - 13:30 hod.. Pracoviště: Maba prefa spol.s r.o., Čtvrť J. Hybeše, č.p. 549, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Soňa Břešťáková, +420 381 207 016,724 506 363.

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 14 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář - železobetonář na stavební projekty. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Hledáme betonáře - železobetonáře na stavební projekty. Požadujeme: ochotu cestovat po celé ČR, samostatnost, spolehlivost a pečlivost , Nabízíme: stabilitu, solidnost, dobrou partu, širokou škálu zaměstnaneckých benefitů - 5 týdnů dovolené, příspěvky na lázeňské pobyty, zaměstnanecké akce, životní pojištění, penzijní připojištění a další. , vstřícný přístup a dobré pracovní podmínky, Kontakt: telefonicky - 8:-16:00, emailem, osobně - Chýnovská 714, 391 11 Planá nad Lužnicí.. Pracoviště: Hochtief cz a.s. divize čechy, Chýnovská, č.p. 714, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Kateřina Kopecká, +420 257 406 111,606 750 452.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 500 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/ce, pracovník/ce v sociálních službách v Klubu pro starší. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Jak práce u nás vypadá:, - je to sociální práce v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež se zaměřením na cílovou skupinu ve věku 15-26 let, která je ohrožena rizikovými projevy chování, nebo žije rizikovým způsobem života; jednoduše:, - pracuješ s mladými lidmi a probíráš s nimi jejich rizikové a nesnadné životní situace, pomáháš jim hledat řešení a motivaci ke změnám; řeší se problémy jako je záškoláctví a doučování, užívání drog a alkoholu, rizikový sexuální život, hledání práce a bydlení, hospodaření s penězi atd., - organizuješ volnočasové, vzdělávací, kulturní aktivity, - řešíš (nenáročnou) administrativu související s poskytovanými službami, - pracuješ převážně v odpoledních hodinách (11/12:00-19:30, pátek do 17:00), Kdo je náš ideální kandidát:, - otevřený, kreativní, trpělivý, empatický člověk, který věří, že by všichni měli mít stejná práva a šance bez ohledu na barvu pleti či sociální zázemí, - ideálně nadšenec do hudby či jiné tvůrčí činnosti (keramika, tanec, truhlářské práce, výtvarná činnost atd.), - ideálně se zkušeností s prací s dětmi a mládeží, - vzdělání v sociální oblasti výhodou, Co potřebujeme:, - trestní bezúhonnost, - schopnost navazovat vztahy s klienty, - schopnost otevřené komunikace s klienty na různá témata, přijímání klientů napříč celým spektrem cílové skupiny (nediskriminační chování), - schopnost spolupráce a komunikace v týmu, - kreativitu a flexibilitu, - schopnost sebereflexe a práce na sobě, - schopnost přijmout řešení klientů, i když s ním nejsem ztotožněn/a, Co za to nabízíme:, - zajímavé a smysluplné zaměstnání s přesahem, - práci, která není u počítače za kancelářským stolem, - pohodové pracovní prostředí v profesionálním a sympatickém týmu, - vstřicnou personální politiku a kulturu organizace (25 dní dovolené, 4 sick days, možnost studijního volna, teambuildinfy...), - velký prostor pro kreativitu, realizaci vlastních nápadů a seberozvoj, - odborné zaškolení a další vzdělávání v oboru, - podporu celého týmu a pravidelné supervize, Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, 4 sick days, možnost studijního volna., Kontakt: emailem, telefonicky (od 24.5. kdykoliv).. Pracoviště: Cheiron t, o.p.s., Děkanská, č.p. 302, 390 01 Tábor 1. Informace: Lucie Šebánková, +420 775 959 236.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: manipilace se zbožím ve skladu a příprava pro expedici, příspěvek na stravování, kontakt: tel., e-mailem. Pracoviště: Aknel group a.s. - prac. chotoviny, Průmyslová, č.p. 222, 391 37 Chotoviny. Informace: Jakub Jirovský, +420 605 400 775.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brankářský kemp Jakuba Kováře.
50

OBRAZEM: Jakub Kovář a jeho tým trenérů předávali zkušenosti mladým gólmanům

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Temelínský med? Vynikající, chválí ho

Temelín - Kdo by to byl řekl, žev sousedství jihočeské jaderné elektrárny lze stočit med. Ale je tomu tak. Včelí produkt je důkazem, jak čistý je provoz kolem tohoto energetického zdroje.

V pondělí příjemné léto, pak se oteplí

Jižní Čechy – Pondělí nabídne příjemné letní počasí s teplotami do 25 °C, na horách v 1000 metrech 18 °C.

Z turistů se na chvíli stali plavci dřeva

Nová Pec – V osadě Jelení Vrchy u muzea Schwarzenberského plavebního kanálu chystal v sobotu 16. června Hynek Hladík, plavební ředitel, ukázku plavení dřeva.

OBRAZEM: Veselské slavnosti 2018 v sobotu vyvrcholily

Veselí nad Lužnicí – Další ročník městských slavností se konal od pátku 15. června a v sobotu program vrcholil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT