Voliči, kteří žijí v cizině, to mají složitější

ANO: Dojít pěšky v Česku k volbám trvá většinou několik minut. Za tím, kdo je nemocný, přijde volební komise sama. Až dosud se v zahraničí mohlo hlasovat jen na ambasádě. Řekněme, že chráníte zvířata v savaně a máte cestovat tisíce kilometrů divočinou do Nairobi. Ale i méně exotické cesty do hlavního města zaberou hodiny a dny a stojí značné peníze. Navíc existuje řada zemí, kde ambasáda není (například v Bahrajnu) nebo cesta na ni je kvůli velké vzdálenosti skutečně extra složitá (Indie, Argentina, Austrálie).

NE: Češi se rozhodli žít, pracovat nebo studovat v zahraničí dobrovolně a je skvělé, že tu možnost mají. Sněmovní volby jsou jednou za čtyři roky, prezidentské jednou za pět let. Pro drtivou většinu voličů je cesta na zastupitelský úřad jen drobnou nepříjemností (viz výše). Navíc ji mohou pojmout jako výlet nebo si při ní vyřídit pracovní věci. Pokud tohle nechtějí podstoupit, ať nevolí.

Hlasování poštou je bezpečné a ve světě běžné

ANO: Korespondenční hlasování je povoleno ve 130 zemích světa. V Evropské unii je neumožňují jen Chorvatsko, Francie a Malta. Francouzi a Malťané však mohou hlasovat elektronicky. Bylo zpochybněno jen jednou, v roce 2016 při volbě rakouského prezidenta. Nešlo však o nic vážného, úředníci prostě jen rozlepili obálky před termínem.

NE: Náš volební systém funguje už třicet let. Lidé věří v jeho spolehlivost a spravedlnost. Je zcela jasný a průhledný. To neplatí v případě hlasů zaslaných poštou. Výsledek by mohl kdokoliv zpochybnit, podobně jako Donald Trump v USA v roce 2020. Nedůvěra ke sčítání pak vyústila až v krvavý útok na Kapitol.

Co si o korespondenční volbě myslíte vy? Zapojte se do ankety Deníku:


Nahrává se anketa ...

Tajná volba není ohrožena

ANO: Návrh zákona počítá s tím, že volič se musí přihlásit do systému. Dostane obálku. Do ní vkládá nejen hlasovací lístek, ale i svou identifikaci. Je tedy vyloučeno, aby za něj volil někdo jiný. Jistě může být ovlivněn nějakým autoritativním členem rodiny nebo známým, ale totéž se může stát i doma.

NE: Hlasování za plentou má ohromný význam. I kdyby mi například otec dal do obálky lístek se stranou XY, můžu si vyzvednout nový a hlasovat jinak, než jak mi dotyčný přikázal. V případě korespondenčního hlasování takovou možnost nemám, jsem pod stálým dohledem. V ústavě máme napsáno, že volby musí být tajné. Ty dopisové nemusí být.

Jde o rovnost a spravedlnost, ne o politický kalkul

ANO: Všichni občané jsou si rovni, ať už žijí kdekoliv. Argument, že někdo žije v zahraničí a neplatí u nás daně, neobstojí. Koneckonců i ten, kdo krátí daně tady, má volební právo. To je nedělitelné a patří každému občanu České republiky. Stejně jako svoboda žít, kdekoli si zamane. Stát má povinnost zajistit všem, aby mohli volit bez zbytečných překážek.

NE: Koalice si chce zajistit dodatečné hlasy. Ve volbách v roce 2021 ji volila drtivá většina zahraničních občanů. ANO od těchto voličů dostalo mnohem méně hlasů, SPD by se kvůli jejich nízkému počtu hlasů dokonce do sněmovny nedostalo. V prezidentských volbách dostal Petr Pavel v cizině dokonce 95 procent hlasů. Kvůli překážkám však hlasovaly jen jednotky tisíc lidí. Podle různých odhadů žije v zahraničí 250 až 600 tisíc českých občanů. V případě, že budou mít volbu snazší, mohou v nadcházejících parlamentních volbách významně přispět vládě.

Své příběhy a názory nám napište na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.