V noci na 1. ledna 2024 v Německu zabila pyrotechnika tři lidi. U východosaského Boxbergu se například těžce zranil v obličeji 22letý muž. Venku odpaloval kulovou pumu, kterou si koupil v Česku. Po převozu do nemocnice zemřel. „Neustále varujeme před zakázanou pyrotechnikou a lidé to bohužel stále ignorují,“ citoval portál mdr.de mluvčího tamní policie.

V Česku nikdo nezemřel, lékaři však ošetřili desítky zranění, některá s trvalými následky. Hasiči vyjížděli k desítkám požárů. Nebezpečí z dělobuchů se netýkají jen lidí. 30. prosince někdo hodil petardu na zahradu domku ve Staré Boleslavi. Fenka zlatého retrívra ji považovala za hračku. Pekelný stroj jí vybuchl v tlamě. Pes je teď po těžké operaci zlomené čelisti.


Nahrává se anketa ...

Každoročně roste před silvestrem tlak nejen majitelů psů, koček a drobného zvířectva proti rachejtlím. Letos se sociální sítě zaplavily obrázky smutných zvířátek a heslo: „Kolik odpálíš petard, tolikrát jsi retard.“

Nejde jen o to, že domácí mazlíčci bývají k smrti vyděšeni. Společnost pro zvířata uvádí: „Tzv. zábavní pyrotechnika škodí životu lidí i zvířat, životnímu prostředí, přírodě… Jejím použitím dochází ve většině případů k porušování mnoha zákonů a dokonce k činnosti protizákonné (podle zákona o ochraně přírody a krajiny).“

Podle vědkyně Táni Závodné z Ústavu experimentální medicíny jsou ohňostroje toxickou sprchou:

Táňa Závodná z Ústavu experimentální medicíny označuje ohňostroje za jednu velkou toxickou sprchu. Ty amatérské škodí podle ní víc než ty oficiální.

Přestože faktické a logické argumenty svědčí proti, lidé si nechtějí nechat tradiční oslavu přelomu roku vzít. Mínění fandů zábavných výbušnin vyjádřil před časem Tomio Okamura pro server Lidovky: „Nemyslím si, že ubírání svobody ve všech možných oblastech života je ta správná cesta. Navíc pyrotechnika o silvestrovské noci má u nás tradici.“

Některá města nahradila ohňostroj modernějším videomappingem:

Za pravdu mu dává skutečnost. Například v centru Prahy jsou rachejtle zakázány už od roku 2020. Přesto se na Staroměstském a Václavském náměstí sešly v závěru roku 2023 desítky tisíc lidí, které si ze zákazu nic nedělaly. Stovky policistů dohlížely na pořádek, pokuty však hlídky udělily jen zcela výjimečně. Prý zejména cizincům, kteří se hájili tím, že „o zákazu nic nevědí“.

Vážení čtenáři, jaké jsou vaše zkušenosti s petardami a rachejtlemi na silvestra i jindy? Měly by být zakázány? Jak reagují vaši domácí miláčkové? Prosím, hlasujte v naší anketě. Své příběhy a názory nám napište na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.