VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA KREJČOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Myslkovičtí židé vyváželi líh až do Itálie

Myslkovice – Pokud ve směru z Tábora na Soběslav odbočíte z hlavní silnice před Roudnou vpravo a projedete kolem janovské obecné školy, ocitnete se ve vsi, která ještě okolo roku 1850 měla téměř tisícovku obyvatel a těšila se velikému rozvoji. Stejně jako tehdy jí i dnes dominuje zámek rodu Wratislavů nebo bývalý dům lihovarníka na návsi, jen život tady plyne už úplně jiným tempem.

Legionář si z války přivezl japonské šodó

Tábor – Svého dědu Karel Vokroj sice nikdy nepoznal, ale jeho tatínek nedopustil, aby osobnost legionáře Františka Vokroje v rodině a pro další generace upadla v zapomnění.

Dobrá zpráva: příležitostí 
k práci je víc

Táborsko – Nabídka volných míst na Táborsku razantně stoupla a o jedno se pere osm uchazečů. Mohlo by se zdát, že číslo není zrovna pozitivní, ale jde o nejlepší stav za posledních pět let. A to i přesto, že počty lidí bez práce jsou opět nejvyšší ve srovnatelném období, tedy 4963 nezaměstnaných.

Stabilita přinesla nemocnici certifikát i sladkou odměnu

Tábor – Táborské nemocnici se daří dlouhodobě zvyšovat úroveň zdravotnických služeb, modernizovat prostředí, ale hlavně se může pochlubit výbornými ekonomickými výsledky. Právě to dokládá certifikát CZECH Stability Award, který zařízení včera získalo.

Svatbu jim rodiče nedovolili, tak z Chotěmic utekli do Prahy

Chotěmice – Když se začtete do pamětního listu Chotěmic, dozvíte se, že roku 1890 měla ves 51 domů, 314 obyvatel, kapli sv. Ludmily, ale hlavně, jednotřídní školu. Ta prý sloužila pouze místním dětem, z okolních dědin docházely do sousední Deštné či Dírné.

Správci bazénů se shodují: letošní sezona je nejhorší za poslední roky

Táborsko – Ještě na začátku července si provozovatelé venkovních bazénů a koupališť slibovali vydařenou sezonu, srpnové počasí jim ale zhatilo veškeré představy. I přesto, že nikde ještě nemají celkové ztráty či zisky spočítané, správci bazénů se vesměs shodují: letošek byl nejhorší za poslední roky.

Opařanští střelci sbírají po celém světě nejvyšší ocenění

Opařany /20 LET STŘELECKÉHO KLUBU/ - Střelnice v Opařanech patří ke třem největším v republice. Hostila i mistrovství Evropy.

Houbaři se konečně dočkali

Táborsko /PRO HOUBAŘE/ -  Houbaři v těchto dnech zažívají žně a u lesů to mnohdy vypadá jako na parkovišti před nákupním domem. Na to, co roste v lesích Táborska, jsme se zeptali amatérského mykologa Vladimíra Pravdy ze Žíšova, který situaci v regionu mapuje.

U táborské Harrachovky burácelo 41 motorů

Tábor /OBRAZEM/ - Z Harrachovky se vydali na osmou spanilou jízdu hraběte Harracha jawisté a čzťáci. Tentokrát motory burácely také na Jistebnicku.

Husar na koni připravil rodáka z Chotčin o ucho

Chotčiny - Do Chotčin se nevrátilo deset mužů. Jména nese pomník na návsi.

Na sběrný dvůr mají Plánští pět milionů

Planá nad Lužnicí - Plánští chtějí během října a listopadu rozšířit a obnovit sběrný dvůr.

V Bechyni pokračují bleší trhy

Táborsko – Koncerty, historické vozidla a motocykly či bleší trh. Nejen to nabízí nadcházející víkend v táborském regionu.

Domov dětem zabrali Němci, pak komunisté

Tábor – S historií Českobratrské církve evangelické je spjatý dům ve Smetanově ulici, známý dodnes pod názvem Masarykův domov, od jehož založení uplynulo devadesát let. Poskytoval útočiště nemajetné mládeži, tedy alespoň do doby, než ho za války zabrali Němci.

Za 167 let školou prošlo 4500 žák

Nedvědice – Předchozí vyprávění nás zavedlo do doby, kdy na dnes už zaniklé škole v Nedvědicích učil Josef Bednář. Na dětská léta zavzpomínala v dopise jeho dcera Dagmar.

Škola odkazuje na vynálezce

Bechyně – Od včerejšího dne nese bechyňská Základní škola Libušina oficiálně jméno vynálezce Františka Křižíka. K příležitosti přejmenování se uskutečnila slavnost, na níž se sešli bývalí kantoři se zástupci města a pozvání přijala i Křižíkova pravnučka Helena Schmausová Shoonerová.

V Malšicích rodiče prvňáčkům kupují jen bačkory a tašku. Ostatní dává škola

Táborsko - Malšice na každého svého prvňáčka dávají z rozpočtu tisícovku. Za ní škola nakoupí všechny potřebné pomůcky.

Na pohanské hroby vede nová stezka

Rataje - V Ratajích vznikla nová naučná stezka věnovaná archeologii a Janu Karlu Hrašemu.

Děti si vyzkoušely netopýří život

Mladá Vožice - Opět po roce jste se na hradě Šelmberk mohli dozvědět vše o ochraně i odchytu netopýrů.

Chýnovští si protáhli těla na tradiční neckyádě

Chýnov /OBRAZEM/ - Svoji techniku při pádlování v neckách si v sobotu okusila na vodní nádrži třicítka odvážlivců. Na některé čekalo příjemné osvěžení.

Přítele matky ubil kvůli flašce rumu

Borotín - Brutální smrtí skončila v Borotíně hádka kvůli alkoholu. V pronajatém bytě ubil k smrti čtyřiatřicetiletý muž dvaašedesátiletého přítele své matky.

U Ratají odkrývají 3000 let staré osídlení

Rataje – Nejen výběr vhodné lokality je jedním z předpokladů k tomu, zda studenti archeologie přinesou během své praxe nějaké cenné nálezy z přelomu mladší a pozdní doby bronzové. Na poli u bechyňských Ratají získávají před nástupem do druhého ročníku zkušenosti dva týdny a za tu dobu odkryli pod dohledem odborníků zbytky tři tisíce let starého osídlení.

Z jablečných jadýrek dětem nikdy nic nevyrostlo. I přesto je pilně schovávaly

Nedvědice – Kdy jistě vznikla obecná škola v Nedvědicích u Soběslavi, to se v knihách nedočtete. Některé prameny ale uvádějí už rok 1796, takže by patřila k nejstarším na Táborsku.

U Lužnice chtějí Plánští relaxovat.Záměr posuzuje správce povodí

Planá nad Lužnicí – Dubové lavice, mola a schodiště do Lužnice by mohly příští rok zpříjemnit vycházky po pravém břehu řeky. Tam chtějí Plánští vybudovat relaxační zónu. Jejich záměr musí nejprve posoudit správce povodí.

V Soběslavi kandiduje staronové sdružení Nejsme stranou

Soběslav – Zatímco si před čtyřmi lety Soběslavští vybírali jména ze šesti kandidátek stran, sdružení a politických hnutí, letos dostali ještě dva subjekty navíc. Mezi kandidátkami najdou Za vytvoření pracovních míst v Soběslavi, Piráti pro Soběslav a staronové Sdružení nezávislých kandidátů – Nejsme stranou.

Strany už znají volební čísla

Tábor – Strany ucházející se o přízeň v říjnových volbách už znají čísla, pod kterými je voliči najdou na lístcích.

V Bechyni mohou lidé vložit důvěru do nového sdružení Občané pro Bechyni

Bechyně – Kromě stálic jako jsou sociální demokraté nebo lidovci, budou moci Bechyňští vložit důvěru do rukou nového nezávislého sdružení Občané pro Bechyni. Za ním stojí jednapadesátiletý technik Pavel Houdek, kterého by voliči našli před čtyřmi lety na kandidátce ČSSD.

Koridor jim zatarasí cestu ke klidu

Soběslav – Územní plán Soběslavi sice počítal s železničním přejezdem v Květnové ulici, v projektu ke stavbě koridoru ho ale nenajdete. Přejezd totiž neodpovídá potřebným parametrům a místní se obávají, že přijdou o únikovou cestu do přírody.

Z ruské fronty si přivezl prostřelenou ruku

Oblajovice - Josef Ardolf odešel na ruskou frontu v roce 1914. V oblajovické chalupě zůstaly pouze ženy, které na hospodářství těžko stačily.

21. srpen 1968 jí zkazil narozeniny

Táborsko - Ani po dlouhých 46 letech lidé na 21. srpen roku 1968 nezapomínají. Na nešťastný rok zavzpomínala Renata Kainrátová a Ludmila Walczysková.

Vznětlivého kantora umoudřila manželka

Oltyně – Další putování po zaniklých školách Táborska zavede do Oltyně. I tady se obec mohla kromě zámku pyšnit školou, která sloužila pouze místním dětem. Stále stojí na původním místě, tedy u kruhového objezdu na hlavní silnici ve směru na Písek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT