Honda představila prototyp kamionu poháněného palivovými články – tedy články, které spalováním vodíku vytváří elektrickou energii, přičemž jediným odpadním produktem je během tohoto procesu voda. V praxi se jedná vlastně o ryzí elektromobil, dokonce s poměrně velikou baterií, ovšem s „vlastní elektrárnou“.


Nahrává se anketa ...

Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck Concept

Honda nicméně nemá ambice začít vyrábět celé kamiony, ale pouze palivové články a celkové vodíkově-energetické řešení. Prototyp představovaný na veletrhu čisté dopravy Advanced Clean Transportation Expo v americkém Las Vegas je tedy přestavený kamion Peterbild, nesoucí popisný název Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck Concept. „Třída 8“ v názvu pak odkazuje na nejtěžší třídu vozidel na amerických silnicích, tedy těch, které přesahují hmotností soupravy 15 tun.

Podívejte se na oficiální video prototypu od Hondy:

| Video: Youtube

Technické parametry palivových článků

A jaké je tu technické řešení? Prototyp vodíkového kamionu je vybaven hned trojicí palivových článků, které Honda vyvinula společně s General Motors a aktuálně je i vyrábí v továrně GM v americkém Michiganu.

Za posledních deset let se prý podařilo zdvojnásobit životnost článků, a přitom srazit výrobní náklady o třetinu.

Každý článek má výkon 80 kW, dohromady tedy 240 kW, a o zásobení energií se starají vodíkové nádrže o tlaku 700 barů s kapacitou 82 kilogramů. Koneckonců uchovávání a transport těkavého vodíku je největší překážkou v jeho širším použití.

Energie vygenerovaná články se uchovává v baterii o kapacitě 120 kWh a pohon zajišťují elektromotory.

Hmotnost samotného tahače činí 12 918 kilogramů, celková hmotnost soupravy pak 37 273 kilogramů. Při maximální hmotnosti Honda udává dojezd až 643 kilometrů na jedno „natankování“, které trvá na vodíkové čerpací stanici jen několik minut. Maximální rychlost činí 113 km/h, což je na kamion víc než dostačující.

close Honda Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck Concept info Zdroj: Se svolením Honda zoom_in Honda Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck Concept

Další využití palivových článků na vodík

Představením prototypu na veletrhu Advanced Clean Transportation Expo, potažmo na summitu čisté nákladní dopravy, který je jeho součástí, Honda doufá, že nalezne partnery, kteří by měli o palivové články na vodík zájem, a chtěli by je využívat nejen v nákladních vozidlech.

Možné využití je mnohem širší a týká se třeba i stacionárních generátorů elektrické energie nebo stavební techniky. Zároveň se Honda chystá už příští rok představit také první osobní vůz s touto technikou – model CR-V e:FCEV, který kombinuje palivový článek s možností nabíjení baterie ze zásuvky. Půjde tak v principu o vodíkový plug-in hybrid.