Vzduchem lítají miliardy, ekonomové kreslí grafy, pětikoalice demonstruje svoji jednotu. Konsolidační neboli ozdravný balík a důchodová reforma jsou venku.

Penzijní systém dozná změn, které ale nepřinášejí žádnou revoluci. Jde o klasické parametrické posuny, jež reagují na demografický vývoj. Logicky se proto zpřísňují podmínky pro odchod do předčasných důchodů (lidé budou muset odpracovat 40 let) a postupně se bude prodlužovat doba, kterou lidé stráví v práci. Průběžný pilíř mají vyztužit i vyšší odvody živnostníků a dohodářů.

Ředitel redakcí a šéfredaktor Deníku Roman Gallo
KOMENTÁŘ: Vláda ničí média

Ačkoliv odboráři zuří a svaz KOVO dokonce vyhlásil stávkovou pohotovost, tuto část reformního balíku kabinet zvládl se ctí. Připomínám, že nese hlavní otisk ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, šéfa KDU-ČSL.

A právě lidovci jsou z mého pohledu vítězi úsporných vládních kroků. Na základě jejich tlaku stoupne daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent a lehounce se zvýší daň zaměstnanců, kteří pobírají víc než trojnásobek průměrné mzdy. Jihomoravská lobby pak prosadila, že na tiché víno nebude uvalena spotřební daň.

Pětikoalice ovšem bezpochyby porušila slib, že daně nebude zvyšovat. To padlo. Ve jménu snížení schodku státního rozpočtu o 94 miliard korun v příštím roce a v roce 2025 o 148 miliard. Nejvíc by se mělo ušetřit na národních dotacích soukromým podnikům, čímž má skončit rozbujelé odvětví zvané dotační byznys. Zrušit se má dvaadvacet daňových výjimek.

Kateřina Perknerová
Vláda se udělá, nebo oddělá

Čísla ale nejsou až tak podstatná. Na tiskové konferenci několikrát padlo, že klíčová otázka je, jaký chceme stát. Neměli bychom chtít ten, který slovy ekonoma Dominika Stroukala platí za nájem víc, než vydělá. Čili štíhlý, efektivní a silný. Jenže to znamená, že lidé budou muset změnit vzorce svého chování. Nevnímat stát jako dojnou krávu, ale starat se především sami o sebe.

Kdo z vás to opravdu takto chce?