Bydlení v Praze je velmi žádané. A pokud jde o bydlení přímo v centru, může jít z pohledu mnohých o jedno z vůbec těch top místo, které lze v Česku najít. Nejen proto rozhodně není na místě opovrhovat pouhými 24 metry čtverečními, které měl k dispozici investor kousek od Václaváku. Ve spolupráci se zkušeným architektem se tu podařil tak trochu bytový zázrak.

Bydlení pro studenty i pracující

Jak sám architekt Ivan Zachar přiznává, s bydlením na malém prostoru má poměrně pozitivní zkušenost. Sám prý bydlel na 16 metrech čtverečních, které byly rozděleny hned na čtyři části. O osm metrů čtverečních větší prostor tak pro něj mohl vypadat i s trochou nadsázky jako poměrně velkorysý.

„Majitelé bytu očekávali od mého návrhu maximální využití prostoru tak, aby umožnil pohodlné studentské bydlení, případně bydlení jedné osoby, která dojíždí za prací do Prahy, a bude zde trávit jen část týdne,“ přiblížil zadání majitelů nemovitosti Ivan Zachar.

close Plány bytu. info Zdroj: se svolením Radka Oulehly a soutěže Interiér roku zoom_in Plány malého bytu v Praze.

Tři místnosti na 24 metrech čtverečních

Byt je rozdělen do třech místností:

  • hlavní obytné místnosti o velikosti jen 15 metrů čtverečních
  • koupelny
  • vstupní chodby

„Každé místo v bytě musí mít víc funkcí a vybavení je univerzální. Minimální kuchyňskou linku doplňuje deska na zdi, která může sloužit jako rozšíření pracovní plochy na vaření, ovšem při večírku se promění v barový pult,“ popsal Ivan Zachar.

Malá nika s úzkým vstupem a oblými stěnami zase může být využita jako sklad nebo prostor na šaty.

Do patra po mlynářských schodech

Výhodou takto malého prostoru je skutečnost, že má vysoké stropy. Spací část tak mohla být umístěna na galerii, která užitnou plochu rozšířila o dalších šest metrů čtverečních.

„Vestavěné patro je přístupné po mlynářských schodech, které využívají prostor vymezený masivním sloupem. Ten dále dělí místnost na kuchyňskou část s kruhovým jídelním stolem, barovým pultíkem a pracovním stolem i malý obývák blíže u vstupu,“ popsal architekt Ivan Zachar, který svůj počin přihlásil i do prestižní soutěže Interiér roku.

Sluncem zalitá multifunkčnost

Okna bytu jsou situovaná do vnitrodvora s jižní orientací a do bytu tak mohou krásně pronikat sluneční paprsky. Vynikne tak i velmi hezké vybavení, kterým byt disponuje.

„Nábytek byl proto vyroben na míru z masivního dubu v kombinaci s lakovanými částmi v bílé barvě,“ doplnil Ivan Zachar.

Kvůli omezenému prostoru bylo nutné brát ohledy nejen na kvalitu, ale také účelnost a multifunkčnost.

„Stůl vestavěný do okna slouží jako jídelní i pracovní, křeslo je rozkládací, aby umožnilo přespání hosta. Důležitým kusem nábytku jsou C-stolky, které se dají různě přesouvat, sestavovat a převracet, a pak fungují jako konferenční a odkládací stolky, jídelní stůl, lavička, nebo středně vysoké barové židle pro sezení u barového pultíku,“ doplnil architekt Ivan Zachar.