VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvoní ti hrana, Alšovo galerie?

Jižní Čechy - Změna ve vedení jihočeské galerie.

17.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Alena Šatrová

To, že konečně odstoupil ředitel galerie Lubomír Bednář, je sice pozitivní zpráva, ale nenechme se (tím myslím – my všichni milovníci a sympatizanti výtvarného umění) ukolébat domněnkou, že všechno je od nynějška v pořádku a že si s úlevným výdechem můžeme lehnout na vavřín a podřimovat.

Stále ještě není vyřešený soudní spor Iva Johnová, bývalá tisková mluvčí, versus ředitel, který ji podle jejích slov jen vyměnil za jinou osobu, a nešlo tudíž o propuštění kvůli nadbytečnosti. Nebyla sama, kdo musel z galerie odejít. Jak se zmínil kurátor Vlastimil Tetiva, ředitel dělal zaměstnancům všemožné naschvály a rostlo napětí. Všem se tedy s jeho rezignací ulevilo. Navíc je velice důležité pro přežití galerie, koho krajský úřad vybere na Bednářovo místo. Pokud opět ekonoma a člověka, který bude preferovat podnikatelské zájmy (večírky firem v prostorách, kde jsou gotické sbírky nevyčíslitelné hodnoty), půjde jen o to samé v bleděmodrém. Tak zvaně z bláta do louže.

A může být i hůř! Podnikavý jedinec totiž několika šikovně provedenými kouzelnickými tahy zvládne převést veškeré sbírky pod ochranná křídla Národní galerie, čímž by jistě udělal radost Milanu Knížákovi, a „Alšovka“ by zanikla. Tento scénář si umím představit, pokud bude dosazený někdo takový. Osobně si myslím, že by se měl provozovatel galerie z předchozího dění poučit a konečně zvolit pro galerii člověka, který je vzdělaný v oblasti dějin umění, rozumí umění a ví, že depozitář, který je v neutěšeném stavu, potřebuje finanční injekci: že se musí zlepšit podmínky nejen pro uskladnění děl, ale i pro zaměstnance. Ti by měli být samozřejmě také odborníky na slovo vzatými a navíc by měli mít možnost v klidu pečovat o svěřené duchovní bohatství a tvořit příjemnou atmosféru pro všechny návštěvníky.

Často si vzpomenu na spisovatelku a kurátorku Věru Linhartovou, která v Alšově jihočeské galerii pracovala v šedesátých letech minulého století, kdy se nebývale rozrostly sbírky moderního umění o díla například Kamila Lhotáka, Mikuláše Medka, Josefa Istlera a mnoha jiných. Ze stávajícího stavu by jistě neměla radost. A mě napadá, ještěže žije paní Věra v Paříži a pracuje v jedné tamější galerii, a ne v té jihočeské.
Zatím totiž stále hrozí, že obrazy zvlhnou díky protékajícímu vodovodnímu řadu a gotické madony rozleptá vybuchující šampaňské. Tedy, pokud usneme na vavřínech a necháme politiky, ať si s „naší“ galerií zahrají Člověče, nezlob se anebo rovnou pé〜tanque.

Autorem fejetonu jeJan Žák, spisovatel a pedagog

Místo události:
17.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení