Pannu Marii, Josefa, Ježíše Krista, anděla i dvě ovečky v životní velikosti vyřezal z lipového dřeva řezbář Oldřich Wagner. S prací začal v květnu a betlém dotvořil během listopadu.

„Moje partnerka si usmyslela, že udělám betlém ze dřeva. Nejdřív jsem moc nadšený nebyl. Netrvalo to ale dlouho a lípu jsem měl na dvoře, a tak jsem se pak pustil do práce," vyprávěl den před Vánocemi Oldřich Wagner, jehož velkou zálibou je tvoření ze dřeva. Lípu obec získala v Řípci, kde ji pokáceli u místní kapličky.

Cesta k betlému však nebyla jednoduchá. Jak říká, dřevo nejdříve musel dovézt na katr, vytvořit z něj fošny, vysušit a také ho rozřezat na prkna.

Jednotlivé postavy tvořil podle své fantazie. „Prohlédl jsem internet a v knihách snad tisíc různých betlémů. Všechno se mi zdálo stejné, tak jsem se rozhodl pro vlastní verzi. Můj nápad je třeba podání rukou s andělským požehnáním," popsal vznik Svaté rodiny Oldřich Wagner, který pracuje jako fyzioterapeut.

Na rozsvícení betlému však nebyli zvědaví jen místní, ale také lidé z okolí. „Moc se mi to líbí a postavy jsou nádherné. Místní řezbář je moc šikovný a má velkou trpělivost," hodnotil krátce po rozsvícení Karel Urban z Veselí nad Lužnicí, který se do Zlukova přijel podívat se dvěma dcerami a manželkou.

Wagnerův betlém lze na zlukovské návsi vidět až do Tří králů. Potom se přemístí do obecního úřadu a nakonec do stodoly.