VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za uměním se František Peterka vydal pěšky. Do Prahy

Malšice – Když v Malšicích vstoupíte do obýváku manželů Hruškových, ocitnete se v soukromé galerii díla akademického malíře a grafika Františka Peterky. Jeho dcera Eva Hrušková z ní jen s velkou opatrností a rozmyslem sem tam ukrajuje. Obrázek prodá jen skutečně vášnivému zájemci.

26.4.2013
SDÍLEJ:

DOMÁCÍ GALERIE. Dcera Františka Peterky Eva Hrušková má doma obsáhlou sbírku obrazů svého otce a tím vlastně i soukromou galerii. Prodává z ní jen velmi sporadicky. Foto: Alena Šatrová

Malíř František Peterka by právě dnes slavil 93. narozeniny. V září roku 2007 ale podlehl následkům mozkové mrtvice. Pár měsíců před smrtí se ještě oženil s dlouholetou přítelkyní Janou, která dodnes žije v Soběslavi. „Byli spolu hrozně dlouho, ale nikdy spolu nebydleli, jen se navštěvovali. Pak v nemoci pár měsíců u ní v Soběslavi bydlel," rozkrývá nám Eva Hrušková rodinné vazby.

Malý František se 26. dubna roku 1920 narodil rodičům Boženě a Františkovi v Oltyni, kde se ale dlouho nezdrželi. Za dva roky se narodil mladší Jaroslav a pak již Oltyni rodina opouští a usazuje se v Tučapech. Tady se Františkovi narodí o osm let mladší sestra Ludmila. „Babička s dědou se často stěhovali, protože byli nájemní rolníci, takže pořád pracovali u někoho jiného," vysvětluje k dalším zastávkám po okrese, například v Podolí, paní Eva.

Budoucí umělec si sice své rodiště neužil, ale občas se sem v dospělosti vracel. „Jako malá holka si ho pamatuji, jezdil do Opařan za svou přítelkyní. Byl to štíhlý, tmavovlasý a vousatý pán," zavzpomínala včera starostka Opařan, pod které Oltyně spadá, Blanka Řezáčová.
První manželku si našel v Čenkově u Malšic a s ním pak spojil celý osobní i tvůrčí život. Malíře se skicákem si pamatuje i osmatřicetiletá Lada Kupková z Malšic. „Moje maminka pracovala s jeho dcerou, takže když něco slavila, poslal jí ručně vyrobené blahopřání. Pamatuji si, že to byl distingovaný pán."

Až do smrti neodešel

„On byl hlavně hrozně hodný, nikdy by nikomu neublížil. Ale byl často z domova, protože tady měl málo práce, tak musel brát, co se naskytlo. Třeba pro podniky kreslil diplomy a plakáty. Vydělával málo, ale nikdy ho nenapadlo jít třeba do Prahy. On byl tak spjatý s tímto naším místem, že do smrti neodešel," dodává dcera Eva. Ona sama malířkou sice není, ale jako děti prý s tatínkem malovaly stále. A také byla tatínkovo předlohou pro spoustu kreseb.

„Jsem na hodně kresbách, nejznámější je asi silueta matky s dítětem," říká paní Eva a z obálky vyndá známou kresbu, kterou si mnoho generací manželů zvolilo na své svatební oznámení.

Po gymnáziu se František Peterka v Malšicích ještě vyučil zámečníkem, ale touha po umění byla tak silná, že hned jak se po válce otevřely vysoké školy, neváhal ani minutu.

„Hned ten první den, co školy otevřely, se pěšky, neboť nic nejezdilo, vypravil do Prahy na zkoušky. Šel asi dva dny a když došel na místo, tak tam zjistil, že mu chybí nějaké papíry, tak šel zpátky. A pak zase hned do Prahy, ale to se už vezl. Na školu se dostal a studoval u pana profesora Vladimíra Puhla," vypráví historku z mládí svého slavného otce Eva Hrušková.

Dramatická byla i jeho cesta z Německa, kam byl v roce 1943 poslán na práci. Brzy v Saalfeldu ale onemocněl a mohl se vrátit domů. Nebýt Ladislava Žižky, zřejmě by nedošel. „Ten ho v podstatě na zádech donesl domů až z toho Německa. Kamarádili pak spolu celý život, ale on docela brzy zemřel."

Maloval bez ohledu na denní dobu. Někdy byly tři ráno, jindy pravé poledne. Někdy se mu noc protáhla až do odpoledne. To klidně pracoval i v pyžamu. „Vždycky když dělal něco většího, tak seděl na zemi. Jinak tvořil u svého stolku v ateliéru, který v chalupě v Čenkově dodnes zůstal."

Zatímco v Oltyni stopy Františka Peterky již nenajdete, v Malšicích má významný malíř v galerii na úřadě bustu a informační panel s fotografiemi.

František Peterka

V PLENÉRU. Se svou manželkou Jiřinou na toulkách za inspirací.

Narodil se 26. dubna v Oltyni. Obecnou školu vychodil v Tučapech a ve Skrýchově, gymnázium v Táboře a v Malšicích se ještě vyučil zámečníkem. V roce 1943 byl totálně nasazen do německého Saalfeldu. Po válce vystudoval AVU v Praze. První samostatnou výstavu měl v roce 1960 v Praze.
Od roku 1961 žil v Čenkově u Malšic, pár měsíců před smrtí 11. 9. 2007 u své druhé manželky Jany v Soběslavi. S první ženou Jiřinou, která zemřela v roce 1982, měl dceru Evu (1951), žije v Malšicích, a syna Petra (1958), který zůstal v Čenkově. V roce 2003 dostal cenu za celoživotní dílo v oboru ex libris. František Peterka je zastoupen v Národní galerii, Alšově jihočeské galerii a dalších.

Autor: Alena Šatrová

26.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení