Chodník před vaším domem už zase zakryla vrstva sněhu a vám je jasné, že musíte vzít hrablo a jít ho odklidit. Vaše ulice totiž není v seznamu technických služeb. Zatímco dosud jste odklízeli z vlastního přesvědčení, letos už si tím můžete docela dobře přivydělat.

„Odměna je tisíc korun měsíčně za tak zvanou dosažitelnost a k tomu za každý sněžný den zaplatíme dalších 250 korun,“ upřesnil tajemník radnice Lubomír Šrámek.

Vaší povinností za to bude, že sníh ze svěřeného úseku odklidíte do čtyř hodin od výzvy koordinátora, který vám zavolá. Jeden člověk bude mít na starosti pás o šířce chodníku a délce zhruba 400 metrů. Hrablo si zajistí vlastní, ale posyp již dodají technické služby.
„Inertní posyp už průběžně naváží, sůl už máme ve skladu,“ naznačil připravenost technických služeb na zimní údržbu Zdeněk Vrtiška.
Technické služby také budou mít na starosti dobrovolníky, kteří se do projektu zapojí. Hlásit se tedy mohou přímo u pracovnice TS, se kterou sepíší smlouvu.

„Je celkem osm úseků, takže budeme potřebovat osm lidí. Hlásit se nám je možné každý den od osmi do dvanácti,“ upřesnil Vrtiška.
Pro tento pilotní projekt se Tábor nechal inspirovat jinými městy. Funguje například v Praze 6.

Do táborského pilotního projektu jsou zařazeny ulice Nového města, které nelze technikou udržovat. Pohotovost na úklid začne 15. listopadu. „Informativní cedulky, že se cesta neudržuje, ale odstraňovat nebudeme. Jde o pilotní projekt a ani není schválené žádné jiné nařízení, na jehož základě by se odstranily,“ uvedla Ivana Kverková z táborského odboru dopravy.
„To je dobrý systém, i to placení je správné, jen by se měli víc zapojit lidé bez práce, kteří berou podporu,“ míní obyvatelka Farského ulice Marie Jordáková.

Můžete si vybrat
1. blok: Vančurova
2. Jiráskova, Tomkova a schůdky u knihovny
3. Dobrovského, Roháčova a část Smetanovy
4. Kollárova, Kamarýtova
5. Erbenova, Nerudova a část Jeronýmovy
6. Druhá část Jeronýmovy, Šafaříkova a Valdenská
7. Havlíčkova, Fügnerova a část Tyršovy
8. Druhá část Tyršovy , Farská a část Fügnerovy.

Systém, který používali loni Veselští se osvědčil, a proto se tady změny nechystají.
„Nemáme poznatky, že by harmonogram údržby a úklidu sněhu nějak nevyhovoval. Ani rozpočet na zimní údržbu zvedat nechceme, v případě potřeby bychom šli cestou rozpočtové změny,“ uvedl starosta Jaromír Novák.
Město přidávalo Veselským službám loni přes čtvrt milionu korun. Do úklidu se zapojili také pracovníci na veřejně prospěšné práce (VPP). Letos jich bude dvakrát tolik a obnovy se dočká i technika.

Zimní úklid se chystají řešit zavedeným způsobem také v Mladé Vožici. Po městě se ho ujmou pracovníci technické skupiny, v místních částech pak nasmlouvaná společnost Agrospol.
„Zimní údržbu nemáme samostatně vedenou, takže rozpočet na nastávající zimu nijak povyšovat nebudeme, ale operativně budeme řešit aktuální problémy. Lidí na veřejně prospěšné práce jsme nevyužívali, protože je zaměstnáváme v létě, ale využívali jsme pracovníky na obecně prospěšných pracech a na veřejné službě. Odškodňovat za úraz jsme nemuseli nikoho, žádných zásadních komplikací si nejsme vědomi,“ shrnul za Vožici starosta Jaroslav Větrovský.

S odškodněním si nemuseli dělat starosti ani v lázeňské Bechyni. Na letošní sněhové období už jsou připraveni.
„Už jsme s ním počítali v rozpočtu a k tomu nakoupili i techniku na údržbu. Předpokládáme, že budeme opět spolupracovat s místními firmami, které se nám již osvědčily a s lidmi na VPP,“ uvedl tajemník František Stach.

S přívaly sněhu se nehodlají nechat zaskočit ani v Soběslavi. „Když by nastal kalamitní stav, pošleme do terénu pracovníky našich organizací,“ zmínil starosta Jindřich Bláha, jehož úřad všechny návrhy na odškodnění po přezkoumání zamítl.