VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzali jim živnosti, majetek, pak i životy. Do Zárybničné Lhoty se už nevrátili

Tábor - V příměstské části Tábora ve čtvrtek uctili památku za války umučených židovských spoluobčanů. Po 70 letech jim nechali zhotovit památník se jmény.  

9.5.2015
SDÍLEJ:

V Zárybničné Lhotě nechali vyrobit památník umučeným Židům. Foto: Alena Šatrová

Eduard a Berta Pachnerovi, Josef a Anna Löwyovi, Richard a Kamila Zemánkovi. Jména Židů, kteří se už domů, od Zárybničné Lhoty z koncentráků nevrátili. Sedmdesát let po válce a po smrti  jim místní občané nechali zhotovit památník.

Zárybničná Lhota nemá dlouhou židovskou historii. Jak historik amatér Karel Vošta z Nové Vsi u Chýnova vyčetl z archivních dokumentů, jako první se tu usadil obchodník Moric Stern s rodinou v roce 1904. Jejich dům nesl číslo popisné 1 a stojí dodnes. Bydlí v něm shodou okolností Jana Janů, předsedkyně místní samosprávy, která nápad na instalování památníku projednala ve výboru i na městském úřadu a dovedla až k realizaci.

„V domě jsme našli například kupní smlouvu, když moje babička dům kupovala. To už v něm bydlela dcera Sternových Berta Pachnerová. V domě měli i hospodu, ve sklepě jsem objevila staré uzávěry od lahví, a vzadu také obchod, ale to si spíš pamatuje moje maminka. Docela ráda bych někoho z jejich předků našla a pozvala je do domu," říká Jana Janů.

Inspirace na uctění památky šesti umučených občanů obce, má kořen v publikaci Karla Vošty, který židovské osídlení na Chýnovsku zmapoval. „Uvedl v ní i jména židovských rodin z naší Zárybničné Lhoty, a proto jsem se s ním spojil. Pomníček se jim udělal jak v Chýnově, tak tady u nás, na který paní Janů sehnala peníze," vysvětluje původ myšlenky režisér Zdeněk Flídr, jenž se osudům Židů, především těch ze Šumavy, hodně věnoval ve své televizní dokumentární tvorbě.

Jména lidí, kteří se do Zárybničné Lhoty nevrátili. Moric Stern, jak Karel Vošta zjistil, pocházel z rodiny usazené v Pohnání. Často se stěhovali a on se pak se svou rodinou v roce 1904 dostal do zdejší Lhoty. S manželkou Marií měli tři děti. Mezi nimi i dceru Bertu. Když její rodiče zemřeli, provdala se za obchodníka Zenkera z Oldřichova. Manželství trvalo jen rok, neboť Zikmund Zenker spáchal sebevraždu. Druhým mužem Berty se pak stal řezník z Mladé Vožice Eduard Pachner. Děti pravděpodobně neměli.

Löwyovi i Zemánkovi žili před válkou v Táboře. Josef Löwy měl v Třebízského ulici opravnu psacích strojů, Richard Zemánek po své tchánovi převzal železářství v Pražské ulici. Jako i jiní byli za okupace zbaveni svých práv a donuceni město opustit. Obě rodiny získaly ubytování v pastoušce v Zárybničné Lhotě.

Do Tábora se všech šest uvedených Židů ještě jednou dostalo: na shromaždiště, z něhož je odvezli do koncentračního tábora. „Všechny tři rodiny odjely šestnáctého listopadu 1942 transportem z Tábora do Terezína. Zemánkovi zahynuli v Terezíně v roce 1944, Pachnerovi a Löwyovi v Osvětimi, kam byli o rok dříve deportováni," dodal k historickým událostem Karel Vošta, jemuž se nepodařilo vypátrat, zda Josef a Anna Löwyovi byli manželé nebo sourozenci.

Nový památník získal místo na návsi obce vedle památníku obětem světové války. 

Autor: Alena Šatrová

9.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení