VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzácný park a cestu na Strkově čeká omlazení

Planá nad Lužnicí - Strkovský park a hraběcí cesta v Plané nad Lužnicí budou součástí odpočinkové zóny.

5.2.2009 2
SDÍLEJ:

Hraběcí pěšinku tvoří téměř sto lip. Foto: David Peltán

Rodák z Plané Petr Vališ, který žil třicet let na strkovském zámku, je z revitalizace zámeckého parku a hraběcí cesty nadšený. Obavy v něm ale vzbuzují lidé, kteří budou novou odpočinkovou zónu využívat.
„Pro revitalizaci jsem všemi deseti. Žil jsem tu celý život a vím, jak je park nádherný. Přestože nebyl kolik let udržovaný, stále zde můžeme vidět prvky anglického parku. Je to bohulibý záměr města a věřím, že i přes nepěkné chování nynějšího majitele zámku se jim to povede,“ shrnul Vališ a dodal, že již teď se bojí o čistotu a upravenost parku.
„Jak řekl ve filmu pan Anděl – všude je krásně, dokud tam nepřijdou lidé,“ přirovnal a věří, že Planá nenechá park napospas lidem.
Po letech snažení totiž patří zámecký park na Strkově do vlastnictví města.
Radnice chce významný krajinný prvek revitalizovat, a společně se zámeckou pěšinkou by tak vytvořila odpočinkovou zónu pro potřeby obyvatel města.
„O převedení parku do vlastnictví město žádalo dlouho. Co si tak pamatuji, trvalo to pět, možná deset let,“ komentoval bezúplatný převod od státu z loňského podzimu starosta Jiří Šimánek.
Rozpočet města na revitalizaci parku a cesty nestačí, a proto bude radnice žádat o dotaci.
„Bude to asi trochu větší projekt, protože zámecký park má asi pět hektarů. O park a ani hraběcí cestu se léta nikdo nestaral a obnovu těchto významných prvků zahájíme jejich inventarizací,“ informoval Šimánek s tím, že v oblasti se vyskytují vzácné dřeviny a byliny.
Podle Stanislava Vyhnala, radního a lesáka, je park vzácný svým stářím a dovezenými druhy dřevin z jiných částí světa.
„Najdeme zde topoly bílé a kanadské, jasany americké nebo téměř dvacetimetrové zeravy západní. To jsou vlastně túje, ale nikoho to při takové obrovské velikosti nenapadne,“ zakončil.

Daniel Vacek

Pěšinku tvoří téměř sto lip

Podle historiků se o vzniku strkovského zámeckého parku nedochovalo příliš písemností.
V parku se nachází společenstvo listnatých a jehličnatých dřevin, převládá dub, lípa, smrk a borovice. Nalezneme zde i cypřiše. Stromy jsou doplněny bohatým podrostem bylin a křovin. Velkou část parku zaujímá zemědělsky obhospodařovaná louka, na níž se nacházejí čtyři památné stromy.
Mimo luční ekosystém je plocha zámeckého parku již delší dobu neobhospodařována. Společenstvo rostlin a živočichů, které se v této lokalitě vyskytuje, se po léta vytváří bez zásahu člověka.


Hraběcí cesta
Jedná se o nejzachovalejší úsek bývalé takzvané Hraběcí pěšinky, jež vedla ze zámeckého parku na Strkově okolo rybníků Strkovský a Košický ke hrázi rybníka Hejtman.
Tento úsek, dlouhý asi 330 metrů, zahrnuje 98 lip srdčitých, které jsou původní výsadbou. Lípy lemují po obou stranách pěšinu téměř v pravidelné střídavé formě sponu. Jsou v poměrně dobrém zdravotním stavu a tvoří krajinářsky i biologicky hodnotný prvek krajiny.

David Peltán

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ochutnejte dobroty a pomozte

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení na Táborsku

Startovací byt nabídnou učitelům a lékařům

Mladá Vožice - Nabídkou bydlení ve startovacím bytě se Mladovožičtí chystají přilákat do města potřebné učitele či lékaře.

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Sezimovo Ústí již převzalo celý majetek Spartaku

Sezimovo Ústí - Do majetku města se dostala poslední nemovitost od TJ Spartak. Zastupitelé nyní odhlasovali převod haly házené.

Borotínské basketbalové mládí už má v sezoně napilno

Borotín – Dění pod mládežnickými bezednými koši se opět probouzí k životu a rušno už je také v Borotíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení